به گزارشافکارنیوز،دیلی کالر اظهار کرد: " جان بونر " رئیس مجلس نمایندگان امریکا دستور تشکیل کمیته ای دو حزبی برای تحقیق و بررسی مجدد حادثه بنغازی در سال ۲۰۱۲ میلادی که در آن سفیر آمریکا در لیبی به همراه سه دیپلمات دیگر کشته شد، را صادر کرد.

هر چند جمهوری خواهان خواستار آن بودند که کمیته ای مستقل این پرونده را بررسی کند اما جان بونر تاکید دارد که بررسی این حادثه توسط کمیته ای که در آن هم چهره های دموکرات و هم جمهوری خواه حضور داشته باشند انجام شود.

اما لیبرال های حاضر در کنگره معتقدند به دلیل آنکه حادثه بنغازی در زمان ریاست جمهوری دموکرات ها رخ داده، نباید در کمیته تحقیق حادثه بنغازی اعضای این حزب در کمیته حضور داشته باشند.

در همین رابطه یک برنامه رادیویی که از سوی لیبرال ها اداره می شود در برنامه شب گذشته خود اعلام کرد: برخی از اعضای کنگره گفته اند که از " نانسی پلوسی " رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان، خواهند خواست تا دموکرات ها را وارد کمیته تحقیق حادثه بنغازی نکند.

جان بونر نیز در این رابطه روز گذشته اعلام کرد: با توجه به آنکه چهار نفر از هموطنان ما در حادثه بنغازی کشته شده اند مردم آمریکا خواستار پاسخی قانع کننده، مسئولیت پذیری و اجرای عدالت هستند.

بر اساس این گزارش، " تری گوودی " از چهره های جمهوری خواه مجلس نمایندگان به عنوان رئیس کمیته تحقیق بنغازی تعیین شده و قرار است به زودی سایر اعضای این کمیته نیز مشخص شوند.

این کمیته در حالی تشکیل می شود که رسانه های امریکایی معتقدند دولت اوباما حقایق مربوط به حادثه بنغازی را منتشر نکرده است. در مورد این پرونده " هیلاری کلینتون " وزیر امور خارجه سابق آمریکا که در زمان وقوع حادثه عهده دار این مسئولت بود و همچنین " دیوید پترائوس " رئیس وقت سازمان سیا، متهمان اصلی به شمار می روند. نحوه رسیدگی به این پرونده به گونه ای است که حتی برخی از رسانه های آمریکایی در تحلیل های خود عنوان داشته اند ممکن است هیلاری کلینتون به واسطه حادثه بنغازی شانس خود را برای وارد شدن به رقایت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از دست بدهد.

با این حساب باید دید کمیته تحقیق در خصوص حادثه بنغازی از چه افرادی تشکیل می شود و گزارش نهایی آن به چه صورتی منتشر می شود. در این میان تحلیل های وجود دارد که نویسندگان آنها معتقدند گزارش کمیته تحقیق بنغازی می تواند به عنوان برگ برنده جمهوری خواهان در انتخابات ۲۰۱۶ مطرح باشد.

در سال ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی همزمان با اوج گرفتن احساسات ضد آمریکایی در سراسر جهان به دلیل اقدام یک کشیش مسیحی برای آتش زدن قرآن، اعتراضات مردم در بنغازی منجر به کشته شدن چهار دیپلمات آمریکایی از جمله سفیر آمریکا در لیبی شد.