به گزارشافکارنیوز،روزنامه القدس العربی، «محمود عباس» و «خالد مشعل» روز گذشته به مدت ۲ ساعت در پشت درهای بسته در هتل مجلل «الریتلز کارلتون» دیدار کردند.

«عزت الرشق» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در این باره گفت که این دیدار عباس و مشعل «تاریخی» و در راستای فضاهای مثبت بوجود آمده پس از نشست‌های غزه و امضای توافقنامه آشتی صورت گرفت.

وی افزود: ابومازن و ابو ولید با هم توافق کردند که این دیدار به صورت دوجانبه و بدون حضور هیأت‌های دو طرف برگزار شود تا دو طرف بتوانند سریع‌تر درباره همه قضایا به تفاهم برسند و از جمله مهم‌ترین مسائلی که در این دیدار بررسی شد، مسئله آشتی ملی بود که دو طرف توافق کردند این موضوع در اولویت قرار گرفته و برای موفقیت آن بدون توجه به هر گونه فشارها تلاش نمایند به خصوص اینکه وجود اراده مشترک نیز موفقیت کامل این پرونده را تقویت خواهد کرد.

الرشق همچنین اظهار داشت: مشعل و عباس در این دیدار تهدیداتی که صحنه فلسطین با آن مواجه است از جمله تهدیدات مربوط به قدس شریف، یورش‌های مکرر صهیونیست‌ها و خطراتی که اراضی فلسطینی و شخصیت‌های آن را تهدید می‌کند، مورد بررسی قرار داده و به بیان دیدگاه‌های آتی برای توقف این تهدیدات و مقابله با آن از طریق اتحاد و تحرک میدانی در داخل برای حمایت از مقدسات در داخل و جلب حمایت‌های خارجی پرداختند.

وی تصریح کرد: دو طرف در این دیدار همچنین موضوع سازمان آزادی بخش فلسطین و ضرورت فعال کردن نقش آن و مشارکت همه در این سازمان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.

الرشق در ادامه فاش کرد که حماس در کنار عباس ایستاده و از وی در مقابل فشارهایی که اخیرا در نتیجه توافقنامه آشتی به وی اعمال می‌شود، حمایت می‌کند.

به گفته وی در پایان دیدار نیز دو طرف توافق کردند که به صورت دوره‌ای دیدارهای دوجانبه برگزار کرده و دائما برای پیگیری جزئیات توافقنامه آشتی ملی با هم در تماس باشند.

الرشق همچنین در پاسخ به این سوال که آیا عباس و مشعل درباره مسئله نخست وزیری و دولت به توافق رسیدند، گفت که آنها بررسی این دو موضوع را به هیأت‌های مذاکرات دو طرف در غزه محول کردند تا درباره همه مسائل گفت‌وگو کرده و به توافق برسند.

این در حالی است که عباس و مشعل آخرین بار در ژانویه ۲۰۱۳ در قاهره دیدار کرده بودند.