به گزارشافکارنیوز،جان کری در سفر خود به آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، در دیدار با اعضای هیئت دیپلماتیک آدیس آبابا و رهبران " آفریقای جوان "، اظهار داشت: آفریقا دارای منابع طبیعی، ظرفیت و دانش فنی کافی برای توسعه اقتصادی است و ایالات متحده اکنون آفریقا را به عنوان " شریک منابع طبیعی " خود می‌داند.

جان کری می‌گوید: در طول سه سال آینده، ۳۷ کشور آفریقایی از مجموع ۵۴ کشور، انتخابات ملی پیش روی خواهند داشت و ملت‌های آفریقایی باید برای مبارزه با فساد سیاسی و مالی بسیج شوند، معضلی که به گفته اتحادیه آفریقا دهها میلیارد دلار برای مردم آفریقا هزینه در بر داشته است!.

وزیر خارجه آمریکا، جان کری به بحران فعلی در نیجریه، جنوب سودان، سومالی و جمهوری آفریقای مرکزی اشاره و آنها را از ناراحتی‌های فعلی سیاست آمریکا برشمرد و از آفریقایی‌ها خواست تا در برقراری ثبات و توسعه مالی تلاش کنند.

بدیهی است که این خواسته واشنگتن تعداد انگشت شماری از دیکتاتوری‌های مورد حمایت آمریکا از جمله تئودور اوبیانگ نگوما از گینه استوایی در غرب آفریقا را شامل نمی‌شود.

در گزارش سال ۲۰۰۳ بی بی سی، وی به عنوان " خدای کشور "(!) معرفی شده بود. در این برنامه رادیویی یکی از دستیاران ریاست جمهوری می‌گوید: " او می‌تواند برای کشتن هر کس بدون آنکه محاکمه شود و به جهنم برود تصمیم بگیرد، به خاطر این که او خود خدای این کشور است، او کسی ا‌ست که با خدا در تماس دائمی است، و خدا به او این قدرت را داده است ". اوبیانگ بعد از اعدام عمویش فرانسیسکو نگوما، از سال ۱۹۷۹ تاکنون، متحد ثابت قدم آمریکا و قدیمی‌ترین دیکتاتور حاکم در آفریقا محسوب می‌شود. اوبیانگ در اسپانیا تحت رهبر فاشیستی فرانسیسکو فرانکو آموزش دیده بود. صادرات نفت گینه استوایی و فساد مالی، خانواده اوبیانگ را به یکی از ثروتمندترین خانواده ها در قاره آفریقا تبدیل کرده است.

در سال ۲۰۰۸، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش حقوق بشر گینه استوایی خود موارد ذیل را جزء نگرانی های خود برشمرده است(حکومتی که خود ایجاد و حمایت می کند):
توانایی محدود شهروندان این کشور برای تغییر در درون دولت خود؛ افزایش قتلهای غیر قانونی توسط نیروهای امنیتی؛ آدم ربایی(دولت)؛ شکنجه سیستماتیک زندانیان و بازداشت شدگان توسط نیروهای امنیتی؛ زندگی در شرایط تهدید در زندان ها و بازداشتگاه؛ مصونیت از مجازات؛ دستگیری های خودسرانه؛ بازداشت و حبس انفرادی؛ آزار و اذیت و اخراج ساکنان خارجی؛ فساد قضایی؛ نقض حریم خصوصی. محدودیت در آزادی بیان و مطبوعات؛ محدودیت در حقوق تجمع؛ تشکل و جنبش؛ فساد دولتی. خشونت و تبعیض علیه زنان؛ قاچاق افراد؛ تبعیض علیه اقلیت های قومی؛ و محدودیت در حقوق کارگینه استوایی صرفا یک مثال است.

این کشور منابع طبیعی فراوان و رابطه ای دوستانه با واشنگتن در زمینه‌های مختلف دارد.

این سخنرانی جان کری نشان می‌دهد که، کشورهایی که فاقد امنیت و ارزش های دموکراتیک برای مردم هستند، ایالات متحده برای کمک به افزایش روابط خود با آفریقا آماده است، اما کشورهای آفریقایی باید گام‌های قوی‌تری را برای اطمینان از امنیت و دموکراسی برای مردم خود، بردارند.
او در این سخنرانی، به گینه استوایی، اوگاندا، رواندا و یا اتیوپی اشاره نمی‌کند!. چرا که همه این کشورها در راستای تامین منافع واشنگتن، توسط آمریکا حمایت می‌شوند.

جان کری با اشاره به هزینه مالی سنگین فساد در این قاره گفت: " این پول می‌تواند برای ساخت مدارس جدید، بیمارستان، جاده های جدید و پل ها، لوله های جدید و خطوط برق هزینه گردد!. به همین دلیل این منابع مالی نباید به جیب افرادی مانند تئودور اوبیانگ رئیس جمهور برود(سیاست ریاکاری آمریکا).

واقعیت امر این است که آفریقا دارای منابع غنی از جمله نفت، مس، طلا و نقره است. فرماندهی نظامی آفریکام ایالات متحده(AFRICOM) در حال گسترش حضور خود در آفریقا برای مقابله با نفوذ چین، برزیل، هند و روسیه است و بهانه‌های برقراری دموکراسی و احیای حقوق مردم آفریقا تنها بهانه‌ای بیش نیستند.

بر اساس سند ارائه شده توسط آفریکام AFRICOM در جلسه کمیته خدمات مسلح در مجلس سنا، ژنرال دیوید رودریگز در ششم مارس ۲۰۱۴، استراتژی واشنگتن در مورد آفریقا را چنین بازگو می‌کند:
" آفریقا برای متحدان اروپایی‌مان، متحدانی که به طور مستقیم با افزایش نفوذ اقتصادی و سیاسی برخی کشورهای آفریقایی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، و همچنین با بی ثباتی برخی از کشورهای آفریقایی منافع خود را در خطر می بینند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بسیاری از متحدان اروپایی، آفریقا را به عنوان بزرگ ترین منبع تهدیدات امنیتی خارجی خود تلقی می‌کنند، از جمله تروریسم، مهاجرت غیر قانونی، قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر و اسلحه!

انرژی قاره آفریقا و ذخایر معدنی استراتژیک آن برای چین، هند و دیگر کشورهای در حوزه اقیانوس هند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. افزایش اهمیت آفریقا برای متحدان و قدرت‌های در حال ظهور، از جمله چین، هند و برزیل، فرصت‌هایی را برای تقویت اهداف امنیتی آمریکا در مناطق دیگر از طریق تعامل ما در این قاره فراهم می‌کند.

هر چند اکثر کشورهای آفریقایی به همکاری با ایالات متحده آمریکا در تمام بخش تمایل دارند، اما بسیاری از کشورهای آفریقایی با کشورهایی که بتوانند امنیت و رفاه آنها را افزایش دهند، همکاری خواهند کرد.

ما باید در تعیین شکاف‌ها که در انجام آن کوتاهی کرده‌ایم و دیگران آنرا پر کرده‌اند، تعمق و جایگاه خود را اعاده کنیم. "

قطعا آفریقا، پروژه استعماری بعدی واشنگتن است. گسترش فرماندهی آفریکام و پایگاه‌های هواپیماهای بدون سرنشین در همین راستا صورت پذیرفته است.

حضور نظامی آمریكا در آفریقا بهانههایی كاملا منطقی میطلبد ، و در این امر ، جكومتهای دست نشانده و گسترش فساد و ناامنی میتواند بهترین بهانه برای ورود آمریكا به این قاره ثروتمند تلقی گردد.