به گزارشافکارنیوز،«فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته در برنامه‌ای رادیو تلویزیونی به مجری‌گری «ژان ژاک بوردن» از شبکه تلویزیونی BFMTV و رادیو RMC حاضر شد تا به پرسش‌های فرانسویان درباره عملکرد دو سال گذشته خود پاسخ دهد.

وی در بدو شروع برنامه در اظهاراتی به عنوان مقدمه اعلام کرد که پرسش‌های برنامه از قبل به وی ارائه نشده و از سوالاتی که قرار است طی برنامه از او پرسیده شود، بی‌خبر است.

*اولاند: مرا محاکمه کنید


کاهش محبوبیت اولاند، نخستین پرسشی بود که از اولاند پرسیده شد. وی در اظهاراتی در این باره با اشاره به انتخابات سال ۲۰۱۲ اعلام کرد: «من از اوضاع کشور باخبر هستم و وظیفه‌ام این است که فرانسه را به حرکت درآورم. اگر من در انتخابات گذشته پیروز شدم بی شک به این خاطر بود که رئیس‌جمهور پیش از من نزد فرانسویان مردود شده بود. اگر فرانسوی‌ها مرا انتخاب کردند بی‌شک به این دلیل بود که آنها نسبت به ایجاد تغییرات سریع در کشور امیدوار بودند اما آنها در انجام این کار با من مدارا نمی‌کنند و می‌خواهم که در پایان دوران پنج ساله ریاست جمهوری خود محاکمه شوم.»

به وعده‌ خود درخصوص مقابله با بیکاری پایبندم


رئیس‌جمهور فرانسه در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص وضعیت بیکاری در کشور گفت: «من به این موضوع واقفم که وارونه شدن منحنی بیکاری که وعده آن را داده بودم، هنوز اتفاق نیفتاده و روند آن ثابت باقی مانده است. این تنها وعده‌ای است که به چشم فرانسویان مهم می‌آید و من آن را عملی خواهم کرد.»

به ملاقات رو در رو با مردم فرانسه علاقمندم


اولاند در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص فقدان رابطه رئیس‌جمهور و مردم گفت: «وقتی رئیس‌جمهور هستی این موضوع همواره خطرناک است. من همواره مایل به ارتباط با فرانسویان هستم و علاقمندم که آنها را رو در رو ملاقات کنم و تردیدی در این خصوص وجود ندارد اما باید بگویم آنچه ظرف این دو سال انجام داده‌ام به خاطر خودم نبوده، بلکه به خاطر فرانسه بوده است.»

آدم مبتذلی نیستم


رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه درپاسخ به پرسشی درباره زندگی‌ خصوصی خود گفت: «زندگی خصوصی زندگی خصوصی است. من باید همواره با فرانسویان ارتباط داشته باشم تا آنها در خصوص آنچه انجام می‌دهم قضاوت کنند اما نمی‌خواهم زندگی خصوصی و عمومی‌ام با هم ادغام شوند. من همواره با متانت زندگی کرده‌ام و هرگز وارد فاز ابتذال و بی‌نزاکتی نشده‌ام.»

اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهور فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که میزان محبوبیت‌ وی نزد فرانسویان هم‌اکنون بهپایین ترین حد خود رسیده و اغلب مردم وی و سیاست‌هایش را در زمینه بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی، مقابله با بیکاری، افزایش قدرت خرید و غیره ناکارآمد و غیرمؤثر می‌دانند و معتقدند که روی کار آمدن وی پس از «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور پیشین این کشور هیچگونه تغییری در بهبود اوضاع کشور ایجاد نکرده است.

اولاند هماکنون عنوان نامحبوبترین رئیسجمهور جمهوری پنجم فرانسه را یدک میکشد و فرانسویان وی را در اداره امور کشور و برآورده کردن انتظارات و خواستهها خود ناتوان ارزیابی میکنند.