به گزارشافکارنیوز،«کردپرس» اظهار کرد: «پری نوری عزیز» مدیرکل حفاری گورهای جمعی در وزارت امور شهداء دولت منطقه کردستان عراق گفت: «یک گور جمعی در جنوب شهر کرکوک و در نزدیکی یکی از نهادهای رژیم بعثدر منطقه «صیاده» در جنوب کرکوک واقع شده است.»

«فاضل امین» مدیر امور شهدای کرکوک نیز در این باره گفت: «نیروهای پیشمرگه از وجود این گور هنگام اجرای یک پروژه خبر دادند و وزارت امور شهداء نیز برای نبش آن در جریان امر قرار گرفت. احتمال می رود دو گور جمعی دیگر نیز در این منطقه وجود داشته باشد.»

وی افزود: «هنگام بازدید از این گور جمعی اجساد زنان، مردان و کودکانی مشاهده شد که لباس کردی به تن داشته و گلوله باران شده بودند که این مسئله نشان می دهد که قربانیان این گور جمعی کُرد بوده اند.»

مجیب عبدالله، مسئول وزارت حقوق بشر عراق در کرکوک هم گفت: «هیئتی از وزارت حقوق بشر عراق و امور شهداء دولت منطقه کردستان مکان این گور را تعیین کرده و تدابیر لازم را برای نبش این گور جمعی از طریق تشکیل تیمی مشترک از دو وزارت در پیش خواهیم گرفت.»

آغاز جنایات صدام علیه کردها به سال ۱۹۸۰ باز مى گردد که با کشتار و تبعید کردهاى فیلى شروع شد و با کشتار خاندان بارزانیهای ادامه یافت تا اینکه عملیات انفال روی داد. انفال بزرگترین و فجیعترین عملیات صدام علیه اهل تسنن کُرد بود که او از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ به آن پرداخت و این عملیات در سال ۱۹۸۸ به اوج رسید. هدایت این عملیات را على حسن المجید که پس از بمباران شیمیایى حلبچه به على شیمیایى معروف شد، بر عهده داشت. رژیم بعث در انفال کوشید تا طرح پاکسازى نژادى کُردها را به طور کامل پیاده کند. بنابراین از هیچ نوع حمله زمینى، بمباران هوایى، تخریب محلههای مسکونى، تبعید دسته جمعى، جوخه هاى آتش، جنگ افزارهاى شیمیایى علیه کُردها دریغ نکرد. این عملیات سبب ویرانى روستاهاى زیادى شد و به صدها سال فرهنگ کُردى لطمه زد و افزون بر آن حدود ۳/۵ میلیون کُرد را آواره کرد. کشف گاه به گاه گروهای جمعی یادآور عمق جنایات صورت گرفته علیه کردها از سوی صدام است.