به گزارشافکارنیوز،«صائب عریقات» در مصاحبه با روزنامه الشرق الأوسط گفت که تماس‌ها با طرف آمریکایی به منظور احیای مذاکرات صلح ادامه دارد و قطع نشده است.

وی در عین حال هر گونه مذاکرات محرمانه با رژیم صهیونیستی آنگونه که برخی منابع فلسطینی اعلام کرده بودند، رد کرد.

عریقات اظهار داشت که رژیم صهیونیستی مسئول کارشکنی در مذاکرات سازش و پایان یافتن بدون نتیجه این مذاکرات است زیرا این مذاکرات را به دنبال توافق آشتی بین فتح و حماس به تعلیق درآورد.

وی افزود: اسرائیل مسئول به تعطیلی کشاندن مذاکرات و نابودی تلاش‌های «جان کری» وزیر خارجه آمریکاست زیرا به جای صلح، شهرک‌سازی‌ها را انتخاب کرد و یک هفته قبل از پایان یافتن مذاکرات به بهانه آشتی فتح و حماس، روند صلح را متوقف کرد در حالی که روند صلح بدون تحقق این آشتی ممکن نیست.

عریقات همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدام آمریکایی‌ها برای ازسرگیری تلاش‌های مربوط به روند صلح، تصریح کرد: اسرائیل می‌داند که کلید احیای روند صلح در موافقت تل آویو با توقف کامل شهرک‌سازی و پذیرش حضور آن در میز مذاکرات برای ترسیم نقشه دو دولت در مرزهای سال ۱۹۶۷ و آزادی مرحله چهارم اسرای مربوط به پیش از توافقنامه اسلو سال ۱۹۹۳، نهفته است.

این اظهارات عریقات در حالی است که «ماری هارف» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مسئولان ارشد آمریکایی بزودی در تلاش برای احیای مذاکرات صلح به منطقه سفر می‌کنند.

مخالفت رژیم صهیونیستی با آزادسازی اسرای مرحله چهارم که قرار بود یکماه قبل آزاد شوند، باعث بوجود آمدن اختلافات بین مذاکرهکنندگان فلسطینی و اسرائیل و به بن بست رسیدن مذاکرات سازش شد و در حالی که رژیم صهیونیستی بر تمدید مذاکرات سازش به عنوان شرط آزادسازی اسرا اصرار داشت، رهبران فلسطینی این شرط را رد کردند و پس از آن رژیم صهیونیستی در واکنش به توافق اخیر آشتی بین فتح و حماس، نشستهای دو هیأت فلسطینی و اسرائیلی برای دستیابی به توافقی در خصوص تمدید مذاکرات سازش را به تعلیق درآورد و در نهایت نیز مذاکرات سازش پس از گذشت ۹ ماه نشستهای بیهوده ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به پایان رسید.