گروه بین الملل -

احمد جبرا، رییس ائتلاف مخالفان سوری با حضور در موسسه صلح آمریکا در واشنگتن، گفت که شورشیان سوری نیازمند سلاح هایی هستند که بتواند نیروی هوایی اسد را که بر فراز حمص پرواز می کنند، خنثی کند. حمص که در سه سال اخیر شاهد توسعه درگیری ها بود، اکنون از سوی مک کین، سناتور آمریکایی، یک «پیروزی بزرگ» برای بشار اسد عنوان می شود.

به گزارشافکارنیوزبه نقل از المانیتور؛ احمد جربا، قرار است درخواست کمک نظامی خود را به کنگره آمریکا ارائه کند. با این حال دولت اوباما نگران است که این سلاح ها در دست گروه های افراطی دیگر نظیر جبهه النصره بیفتد. باب کروکر، سناتور جمهوری خواه آمریکایی به المانیتور می گوید «جربا به طور خاص سلاح های ضدهوایی را درخواست کرده است.»

او تاکید می کند که گام های بعدی برای این درخواست، پس از مشورت با رابرت منندز برداشته خواهد شد. کمیته روابط خارجی سنا، سال گذشته برای ارائه سلاح های کوچک با شورشیان سوری، رای داده بودند اما درنهایت بخش دموکرات سنا که کنترل اکثریت سنا را برعهده دارند، به دلیل نارضایتی عمومی از مشارکت بیشتر آمریکا در این ماجرا از این اقدام خودداری کردند.

در حال حاضر نیروهای مخالف به علت اختلاف عمیق دولت و کنگره آمریکا از ارائه اطلاعات درمورد سلاح هایی که قرار است دریافت کنند، خودداری می کنند. رابرت کروکر می گوید: «به صراحت می گویم، بسیار شگفت انگیز است که رهبر مخالفان روبروی شما بنشیند و آنها بیشتر از دولت خودتان با شما صحبت کنند … در یک مورد قدیمی با این دولت(دولت اوباما) شما با رهبران سایر کشورها صحبت می کنید و تازه می فهمید که ما چه چیزی را انجام می دهیم.»

به گفته کروکر، حمایت دولت آمریکا از درخواست جربا بسیار محدود و مختصر خواهد بود.

مک کین نیز به المانیتور می گوید: «بسیار شرم آور است که دولت آمریکا هیچ ارتباطی با کنگره در مورد کارهایی که انجام می دهد، ندارد. کارهایی که آنها تا به حال انجام داده اند بسیار کم است و این شرم آور است.»

مک کین که قرار است با جربا در روز ۵شنبه ملاقات کند، چندان خوش بین به نظر نمی رسد. او که حمص را پیروزی بزرگ برای اسد می داند، معتقد است این موضوع حمله رو به جلو برای اسد برای هدف بعدی خود، انتخابات است.