اولین تکالیف درس انگلیسی ناپلئون پس از تبعیدش به جزیرهی سنت هلن روز گذشته در یک حراجی در فرانسه به قیمت بیش از ۹۳ هزار یورو به حراج رفت.

به گزارش ایسنا، گفته می‌شد این سه متن انگلیسی و فرانسوی‌زبان به همراه طراحی‌های این سیاستمدار فرانسوی بین ۷۰۰۰ تا ۹۵۰۰ یورو ارزش داشت، اما به چند برابر این قیمت تخمین‌زده‌شده به فروش رسید.

«ناپلئون» در اولین مراحل یادگیری زبان انگلیسی‌اش معانی چنین جملاتی را از فرانسه به انگلیسی نوشته است: «آنها چند نفرند» و «آنها چه کاره‌اند».

موزه‌ی شخصی نامه‌ها و دست‌نوشته‌ها در پاریس ۹۳ هزار و ۱۲۵ یورو بابت این نوشته‌ها پرداخته و قصد دارد در ۲۱ ماه ژوئن آنها را به نمایش بگذارد.

همچنین دست‌نوشته‌ای اصلاح‌شده توسط «ناپلئون» که در سال ۱۷۹۶ در جزیره‌ی سنت هلن به نگارش درآمده بود به قیمت ۵۳ هزار و ۷۵۰ یورو فروخته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گران‌ترین سند فروخته‌شده در این حراجی مدرکی دال بر پایان مأموریت فرانسوی‌ها در مصر بود که به قیمت ۱۸۷ هزار و ۵۰۰ یورو به حراج رفت.

«ناپلئون بناپارت» متولد ۱۷۶۹ میلادی، در جزیره کرس در خانواده‌ای پرجمعیت به دنیا آمد. در آن زمان، این جزیره، جزو حکومت جنوا(واقع در ایتالیای امروزی) بود. اما بعدها به اشغال فرانسه در آمد. «ناپلئون» که در ابتدا، سرهنگی گمنام بود، پس از انقلاب فرانسه، به یکباره قدرت گرفت.

او در ابتدا، به ایتالیا حمله کرد و با حمایت مردم این کشور، آنجا را از دست حکومت اتریش خارج نمود. سپس مصر و سوریه را نیز ضمیمه خاک کشور خود کرد. در بازگشت به فرانسه با کمک دو برادر خود مجلس را منحل کرده و خود را امپراطور نامید.

سپس هلند، لهستان، بلژیک و نیز سرزمین اتریش - مجارستان را تسخیر کرد اما در جنگ دریایی با انگلیس شکست خورد. اما اسپانیا و پرتغال را هم به متصرفات خود افزود و سپس به روسیه حمله کرد و تا مسکو نیز پیش رفت.

بزرگ‌ترین دشمن «ناپلئون»، بریتانیا بود که همه‌جا چون سایه وی را تعقیب می‌کرد و دولتهای مورد تجاوز فرانسه را حمایت می‌نمود. سرانجام کشورهای تحت تسلط «ناپلئون» که همه از سوی بریتانیا حمایت می‌شدند به همراه دشمنان داخلی «ناپلئون»، وی را شکست دادند و به جای او «لوئی هجدهم» را به حکومت انتخاب کردند.

«ناپلئون» پس از خلع از قدرت در سال ۱۸۱۴، به جزیره الب تبعید شد، اما از آنجا گریخت و از تاریخ ۲۰ مارس ۱۸۱۵ تا ۲۲ ژوئن در یک دوره‌ی کوتاه که به حکومت ۱۰۰ روزه معروف است، دوباره امپراطور فرانسه شد.

پس از شکست در نبرد واترلو در ۱۸ ژوئن سال ۱۸۱۵، وی از امپراتوری استعفا کرد و خود را به دشمن دیرینش، بریتانیا تسلیم کرد و سال‌های پایانی عمرش را تا زمان مرگ در سال ۱۸۲۱ میلادی، در تبعید، در جزیره‌ای به نام سنت هلن در دریای آتلانتیک جنوبی به‌سر ‌برد.

«ناپلئون» در سن ۵۳ سالگی در جزیره‌ای سنت هلن درگذشت. عده‌ای علت مرگ وی را مسمومیت اعلام کردند.

این در حالی است که در فوریه ۲۰۰۸، دانشمندان ایتالیایی اعلام کردند که به شواهدی مبنی بر رد این نظریه که «ناپلئون» به‌وسیله‌ی زندانبان‌های انگلیسی مسموم شده، دست یافته‌اند که براساس آن‌ها، «ناپلئون» براثر ابتلا به سرطان معده مرده است.

با این وجود، محققان موسسهی ملی فیزیک هستهیی ایتالیا و کارشناسان دانشگاه شهر پاویا بر این باورند که مسمومیت با آرسنیک دلیل مرگ ناپلئون نبوده است.