در شبکه های تلویزیونی ایالات آمریکا آگهی هایی با مضامینی مانند شغل ها جامع در خدمات مخفی ملی سیا، ساعات کارمون ممکنه عوض بشه هر لحظه، ماموریت ثابته، اما هر روز متفاوته. فقط اخبار رو نگاه نکنید، بلکه در طول شبانه روز آنها را تجربه کنید، پخش می شود که سعی در جذب توجه مخاطبان جوان بویژه فارغ التحصیلان خارجی دانشگاههای آمریکا دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، این پیامهای بازرگانی جدید، تلاشهای بی سابقه سازمان سیا هستند و ناظران امنیت داخلی آمریکا معتقدند بازار کار سازمان سیا برای ماموران مخفی تاکنون این قدر باز نبوده است.

لئون پانته آ رئیس سازمان سیا معتقد است ماموران مخفی که جذب این سازمان جاسوسی می شوند باید توانایی جمع آوری اطلاعات در خارج آمریکا را از طریق صحبت با منابع محلی و آمیخته شدن با مردم کشور خود داشته باشند.

تنوع فرهنگی و قومی در کنار نگاه به جوامع آمریکاییهای مسلمان و همچنین سه زبان چینی، پشتو و دری در اولویت استخدام های سیا هستند.

خانم پتی برندمایر، رئیس بخش استخدام سیا فارغ التحصیلان شرقی دانشگاههای آمریکا را در اولویت استخدام می داند و معتقد است این سازمان به زمان زیادی لازم داره تا دانشجویان خارجی را قانع کند که این سازمان مخوف جای خوبی برای کار کردن است.

اما چند دانشجوی خارجی مقیم آمریکا در مصاحبه با خبرنگار ما از همکاری با سیا ابراز بی تمایلی کردند.

یک دانشجی عرب زبان گفت من مشکلات وجدانی خواهم داشت برای کار کردن برای سیا، برای اینکه من نمیخوام به طور مستقیم یا غیر مستقیم با چیزی که ماهیت یا تاثیرات خشونت آمیز دارند، سر و کار داشته باشم.

دانشجوی دیگری در مقابل دانشگاه کلمبیا نیویورک گفت: سیا معروف به مخفیکاری و انجام کارهای جاسوسی است و کارهای جاسوسی چیزی نیست که من دوست داشته باشم انجام بدم بلکه برعکس، دیپلماسی شور و اشتیاق من است.

مسولان سازمان جاسوسی آمریکا تعداد مورد نیاز ماموران مخفی خود را اعلام نکرده اند اما مدعی هستند در سال گذشته میلادی ۲۵ درصد بر تعداد مامورین مسلط به یک زبان دیگه به غیر از انگلیسی را افزایش داده اند.

این تلاش سیا برای استخدام ماموران خارجی در کشورهای خاورمیانه در شرایطی است که بعد از اعلام خبر کشته شدن بن لادن، فضای داخلی آمریکا بویژه در شهرهای بزرگ این کشور بسیار امنیتی شده است و علاوه بر پلیس شهری، نیروهایی از ارتش آمریکا نیز در امکان عمومی حضوری پررنگ دارند.