بان كي مون صبح امروز به وقت محلي در جمع خبرنگاران حضور يافت و به تعدادي از سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
به گزارش ایرنا، دبیر کل سازمان ملل در واکنش به تحولات خاورمیانه گفت: در سفری که به منطقه داشتم با صراحت به سران کشورهای عربی گفتم، این فرصتی نادر است که برای پیشرفت دمکراسی و آزادی بدست آمده و سازمان ملل با تمام توان از آن حمایت می کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره تحولات بحرین گفت: ما از برداشته شدن شرایط حکومت نظامی در این کشور استقبال، اما بار دیگر تاکید می کنم که هر گونه توافقی باید در پاسخ به تامین خواسته های بحق مردم بحرین باشد و به گفت و گوی معنی دار و حقیقی تبدیل شود.
بان کی مون درباره آخرین تحولات مربوط به لیبی هم گفت: عبدالله الخطیب نماینده ویژه سازمان ملل، فردا به طرابلس سفر می کند تا با طرفین درگیری ملاقات و هفته آینده به شورای امنیت گزارش دهد.
خبرنگاری از بان کی مون پرسید آیا شما به موارد نقض حقوق بشر در همه کشورها از جمله پنج عضو دائمی شورای امنیت هم اهمیت می دهید یا به دلیل این که شما را انتخاب می کنند، مصونیت دارند؟
وی پاسخ داد: همه کشورها در مورد احترام به حقوق بشر یکسان هستند.
دبیر کل سازمان ملل درباره آخرین وضعیت طرح صلح خاورمیانه گفت: طرفین باید به میز مذاکره بازگردند و دو کشور فلسطین و اسرائیل در کنار هم با صلح و امنیت زندگی کنند.
خبرنگار ديگري نظر بان كي مون را درباره حمله سربازان رژيم صهيونيستي به مردم در مرزهاي سوريه جويا شد كه وي گفت : بار ديگر تاكيد مي كنم به خاطر خونريزي غير نظاميان هر دو طرف مسوول هستند.