به گزارش افکارنیوز، حجت السلام احمد سالک رییس فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی طی یک نشست خبری که صبح امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: ۲۵ نفر از نمایندگان برای حضور در این فراکسیون اعلام آمادگی کردند.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس اینجانب، نائب رئیس محمد حسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مردم مشهد، نائب رئیس دوم موسی احمدی نماینده مردم دیر، بندر کنگان و جم و منشی مرتضی حسینی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: با توجه به جایگاه این فریضه واجب الهی باید فضای مناسبی را در این سفر ملکوتی برای خانواده ها و زائران ایجاد شود.

رییس فراکسیون حج و زیارت ادامه داد: دومین هدف از تشکیل فراکسیون حج و زیارت مجلس استفاده از توان نیروهای دلسوز برای ارتقای کمی و کیفی ظرفیت‌های موجود در حج و زیارت و همچنین تکریم زائران ایرانی است، چرا که نباید مورد بی‌مهری و توهین و تخریب قرار بگیرند.

سالک گفت: در جلسه‌ای که با رئیس سازمان حج و زیارت برگزار شد، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و بر احقاق حقوق زائران ایرانی در این کشورها تاکید شد.

وی افزود: یکی از اهداف دیگر این فراکسیون بهره بردن بیشتر زائران از زمان کوتاه سفرها به ویژه سفر معنوی حج است تا بهترین بهره فرهنگی را ببرند. در این راستا سوم خردادماه قرار است در مرز مهران اقدماتی در این راستا انجام شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از اهداف تشکیل فراکسیون حج و زیارت مجلس را ایجاد رقابت سالم در خدمات به زائران اعلام کرد و افزود: این هدفی است که این فراکسیون با جدیت پیگیری می‌کند و قرار است رئیس سازمان حج و زیارت با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس در این رابطه گفتگو و تبادل‌نظر شود.

وی افزود: یکی دیگر از دستورکارهای فراکسیون حج و زیارت مجلس دیدار و گفتگو با حجت‌الاسلام حاجی عسگر نماینده ولی‌فقیه در حج و زیارت است تا مباحثفرهنگی مربوط به حج و زیارت با توجه به اینکه امسال هم به سال فرهنگ و اقتصاد و عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده مورد بررسی قرار گیرد.

وی درخصوص جلوگیری از تردد سفرهای انفرادی به عتبات عالیات از سوی یکی از شرکتها گفت: شرکت شمسا تنها شرکت ایرانی است که در کشور عراق فعال است و در بررسی‌هایی که سازمان حج و زیارت انجام داد بدهی‌هایی را به کشور عراق داشت، ‌ اما امروز با قاطعیت می‌گویم که شرکت شمسا هیچگونه بدهی به دولت عراق ندارد.

سالک تصریح کرد: زائران ایرانی خارج از سازمان حج و زیارت سفر نکنند چرا که ناامنی‌های عراق تاکنون منجر به از دست رفتن تعدادی از زائران ایرانی در کشورهایی همچون عراق شده است.

سالک همچنین درخصوص آمادگی دولت سوریه برای پذیرش زائر گفت: در این رابطه دو موضوع وجود دارد. اول وضعیت داخلی کنونی این کشور است که باید انتخابات ریاست جمهوری سوریه برگزار شود تا این کشور آرامش پیدا کند، سپس باید دستگاه‌های امنیتی و ذی‌ربط در این رابطه اظهارنظر کنند.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس تصریح کرد: برای زیارت بارگاه حضرت زینب (س) آمادگی وجود دارد اما باید مسائل امنیتی بعد از انتخابات این کشور حل شود تا بتوان زائران را به این کشور اعزام کرد، اما ممکن است پس از این انتخابات اعزام زائر ایرانی به سوریه از سرگیری شود.