دبير کل پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) صراحتا پيشنهاد روسيه براي استقرار سيستم دفاع موشکي در شرق اروپا را رد کرده است.

این درحالی است که مسکو از مخالفت با استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپا دست برداشته و موافقت خود با استقرار این سیستم دفاع موشکی را به ارائه تضمین‌های قانونی از سوی ناتو به منظور استفاده نکردن از آن علیه روسیه، منوط کرده بود.

به گزارش پرس تی وی به نقل از خبرگزاری اینترفکس، آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو روز سه‌شنبه(۱۷ خرداد، ۷ ژوئن) گفت، امیدوار کننده‌ترین راه برای اطمینان بیشتر، بحث، مذاکره سیاسی و تبادل نظر در این زمینه خواهد بود.

راسموسن همچنین فرمول‌های پیچیده قانونی که توافق و تصویب این مسأله میان کشورهای عضو ناتو و کرملین را دشوار می‌کند، رد کرد.

راسموسن در حالی پیشنهاد کرملین را رد می‌کند که نشست شورای روسیه - ناتو روز چهارشنبه در شهر بروکسل برگزار می‌شود. در این نشست آناتولی سردیوکوف وزیر دفاع روسیه تلاش خواهد کرد تا همتایان غربی خود را درباره امضای این پیمان همکاری که امنیت مسکو را تضمین می‌کند، متقاعد کند.

مسکو خواستار آن است که حداکثر مقدار و نوع موشک‌های رهگیر، سرعت آن و همچنین مکان موشک‌ها و رادارها در این پیمان مشخص شود.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی در نشست لیسبون پرتغال با سران ناتو دیدار کرد. طرفین در این نشست تلاش کردند تا اختلاف‌ها را کنار گذارند.

اما ناتو پیشنهاد مدودف را مبنی بر تقسیم قاره اروپا به بخش‌هایی مختلف از نظر مسئولیت‌های نظامی و این که دو بخش باید سامانه‌های جداگانه داشته باشند، رد کرد.

راسموسن همچنین تاکید کرد که دو طرف نباید سیستم‌هایشان را ادغام کنند.

وی گفت، علت این مسأله ساده است، ناتو نمی‌تواند تعهدات الزام‌آور دفاع جمعی اعضا را به کشورهای غیر عضو دیکته کند.

راسموسن همچنین تاکید کرد که گسترش ناتو به سوی شرق، منافع روسیه را تهدید نمی‌کند و در عوض " این روند به نفع امنیت اروپا - آتلانتیک از جمله فدراسیون روسیه است. "

راسموسن افزود: "من همچنين به شما اطمينان ميدهم و همان طور که بارها در جاهاي مختلف گفتهام، ناتو هرگز به روسيه حمله نميکند و اميدواريم که روسيه نيز از همين منظر به ناتو بنگرد."