سیمور هرش روزنامه نگار معروف امریکایی گفت: ترسی که ایجاد شده بر این اساس است که ایران بمب اتمی دارد یا اینکه می خواهد بمب بسازد . اما این ادعای مضحکی است،زیرا بر اساس اطلاعاتی که خود آنها دارند و همه مقامات ارشد واشنگتن نیز می دانند که هیچ تسلیحات هسته ای در ایران وجود ندارد و ما سالهاست که این مطلب را می دانیم .

به گزارش واحد مرکزی خبر، تلویزیون راشاتودی در برنامه مصاحبه ویژه خود با سیمورهرش روزنامه نگار معروف آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر گفتگو کرده است. هرش به خاطر افشاگری هایش در خصوص کشتار در جنگ ویتنام و جنگ های دیگر آمریکا شهرت دارد. وی اخیرا در مقاله ای در نیویورکر اوباما را متهم کرده است که اجازه می دهد ترس و نه واقعیت، یک سیاست خارجی فاجعه بار را در قبال ایران دیکته کند.

هرش گفت: ما سالهاست که در حال جستجو هستیم و از تحریم ها علیه ایران حمایت کرده ایم، مجازات برای کاری در نظر گرفته ایم که می دانیم ایران انجام نمی دهد. کاری که الان دولت اوباما در برابر ایران می کند، شبیه کاری است که جرج بوش و دیک چنی در برابر عراق کردند. آنها در برابر عراق سیاسی کاری و پرونده سازی کردند.

هرش افزود: من نمی گویم که این دولت می خواهد به جنگ ایران برود اما عناصری در آمریکا بویژه در اسرائیل هستند که خواهان حمله به ایران هستند. اما این کار یک نوع خودکشی است.

هرش ادامه داد: هیچ مدرکی دال بر تسلیحاتی بودن برنامه هسته ای ایران وجود ندارد. فرانسوی ها، انگلیسی ها و آلمانی ها نیز عبارت " گمان می کنیم " را درباره تسلیحات ایران به کار می برند. رسانه های جمعی نیز به اشتباه افتاده اند و تلاش نمی کنند این اشتباه را تصحیح کنند.

هرش گفت: " من در پنج سال گذشته درباره عملیات مخفیانه آمریکا در ایران مطلب نوشته ام. این عملیات از اواخر سال دو هزار و چهار یا پنج شروع شد. دیک چنی نیروهای ویژه با پول و مواد منفجره به ایران اعزام می کرد ما با گروههای مخالف ایران از جمله جندالله همکاری داشتیم. هدفمان نیز پیدا کردن راههایی جهت خنثی کردن برنامه هسته ای یا کشف کردن برنامه های مخفی آنان بود. اما هیچ چیز پیدا نکردیم. الان نیز دو تحقیق در اداره اطلاعات ملی انجام شده است که نشان می دهد هیچ چیزی وجود ندارد. "

هرش افزود: " از نظر من دولت اوباما هیچ فرقی با دولت بوش ندارد و همانند این دولت با مردم آمریکا صادق نیست. اکثر روزنامه های اصلی آمریکا نیز همان چیزی را گزارش می کنند که دولت آمریکا می خواهد. قصه پردازی دولت آمریکا درباره ایران این است که این کشور بد و در حال ساخت بمب است. حتی اگر ندانیم که آنها بمب دارند باید آنجا باشیم زیرا آنها شرور هستند. "

وی درباره تحولات در جهان عرب نیز گفت: ایرانی ها و خاورمیانه می بینند که آمریکا آنها را محکوم می کند اما هیچ واکنشی در برابر تحولات بحرین نشان نمی دهد، این چه تاثیری خواهد داشت؟ این دورویی است. بعد از این تحولات دیگر هیچکس در خاورمیانه از آمریکا حمایت نمی کند.

وی عملکرد آمریکادر افغانستان را فاجعه توصیف کرد و گفت: همه حتی جنگ طلبان آمریکا نیز فکر نمی کنند که کشورشان در افغانستان آینده ای داشته باشد.

هرش افزود: آمريكا قادر نیست از اشتباهات گذشته خود مانند جنگ ویتنام درس بگیرد.