به گزارشافکارنیوز،مراسم پنجاه و یکمین سالروز تاسیس سازمان وحدت آفریقا نماد آزادی کشورهای آفریقایی از استعمار عصر دیروز شنبه سوم خرداد در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد.

در این مراسم که به دعوت گروه سفرای آفریقایی مقیم تهران و با همکاری وزارت امور خارجه برگزار شد، ظریف به نمایندگی از سوی جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک روز آفریقا بر عزم دولت یازدهم مبنی بر توسعه همه جانبه روابط با آفریقا بدون هیچ محدودیت تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با یادآوری یاد و خاطره رهبران دوراندیش آفریقا از نقش بزرگ این رهبران در برپایی عدالت و آزادی در آفریقا تقدیر کرد.

ظریف با اشاره به وجود تبعیض و آپارتاید در اشکال جدید آن در برخی از نقاط دنیا، بر لزوم اتحاد برای مبارزه با آن تاکید کرد.

وزیر خارجه همچنین با محکوم کردن افراط گرایی و تروریسم، هدف گروه‌های تروریستی را بدنام کردن دین و مذهب توصیف کرده و با قربانیان جنایات گروه تروریستی بوکوحرام نیجریه ابراز همدردی کرد.

پیش از سخنان وزیر خارجه کشورمان «کیسوله» سفیر اوگاندا در تهران به عنوان مقدم السفرای گروه آفریقایی نیز در سخنانی ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه برای توجه به روابط با آفریقا خواستار تلاش بیشتر و فعالیت بخش‌های خصوصی و تجار ایرانی در آفریقا شد.

لازم به ذکر است در این مراسم علاوه بر سفرای خارجی مقیم تهران وزیر دادگستری اوگاندا و وزیر حمل و نقل ساحل عاج به عنوان مهمان ویژه شرکت داشتند. مقامات بخشهای مختلف سیاسی اقتصادی فرهنگی و تجار بخش خصوصی و تعدادی از نمایندگان مجلس نیز در این مراسم حضور داشتند.