به گزارش افکارنیوز، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت عید مقاومت و آزاد سازی طی سخنانی از مقاومت ملت لبنان مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی تمجید کرد.

وی در این سخنرانی که در شهر بنت جبیل و از طریق ویدئو کنفرانس برای حاضران در این نشست پخش می شد، در ابتدا شهادت امام موسی کاظم(ع) امام هفتم شیعیان و باب الحوائج را تسلیت و تعزیت گفت.

پیروزی ۲۰۰۰ پایه پیروزی های مقاومت بود

سید حسن نصرالله با اشاره به پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۰ گفت: این پیروزی‌ها باعثشد تا پروژه خاورمیانه جدید آمریکا و اسرائیل به شکست بیانجامد. پیروزی سال ۲۰۰۰ پایه و اساس پیروزی های دیگر بوده است.

وی که سخنانش به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی از جمله المنار به طور مستقیم در حال پخش بود، افزود: این پیروزی، پیروزی لبنانی عربی و اسلامی است و هیچ گروهی نمی تواند مدعی آن باشد که این پیروزی برای حزب یا گروه خاصی بوده است. امروز و این پیروزی عید ملت، امت لبنان و اسلامی است

نصرالله تصریح کرد، این جانفشانی‌ها محصول حضور ارتش و نیروهای امنیتی لبنان و نیروهای مقاومت و حضور نیروهای ارتش سوریه در خاک لبنان و حضور رزمندگان فلسطین است. فرهنگ مقاومت و جانفشانی های این ملت بود که ما را به این پیروزی ها رساند اگر ما در سال ۲۰۰۰ این پیروزی را به دست آوردیم محصول این جانفشانی بود و همه پیروزی های پی در پی پس از آن به دلیل این جانفشانی ‌ها است. این فرهنگ و اعتماد مقاومت است. دشمن هر چقدر توان داشته باشد در برابر فرهنگ مقاومت ناچیز و شکست خورده است.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که فرهنگ نادرستی را می خواهند ایجاد کنند. آنها می خواهند فرهنگ مقاومت را با شکم پاره کردن و سربریدن و جنایت دیگر مقایسه کنند این ظلم و جنایت در حق اسلام است.

نصرالله افزود: در ۲۵ مارس می گوییم که ما با نمونه جدیدی روبرو هستیم در چنین روزهایی هزاران نظامی وارد شهرهای ما شدند آنها به مذاهب مختلف تجاوز کردند. جنوب لبنان در سالهای قبل می دانند که چه بر سر ملت و اماکن مقدس و … گذشت این مقاومت ساخته اسلام است این مقاومت اسلامی لبنانی و اسلامی است و این مسئله را تاکید می کنم که در سال ۲۰۰۰ اسلام و ارزش های اسلام را نشان دادیم.

لبنان باید نیروی بازدارنده داشته باشد

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: لبنان باید نیروی بازدارنده در مقابل دشمن داشته باشد مقاومت اکنون تنها نیروی دفاعی از لبنان و آینده و دولت و تمام گروههای دیگر است تا زمانی که راهبردی جدی برای محقق کردن دفاع از دولت و میهن و کشور نباشد این تنها مقاومت است که دفاع می کند.

حزب الله لبنان به مناسبت چهاردهمین سال آزاد سازی جنوب لبنان و پیروزهای مقاومت مراسمی با عنوان " وطن هویتش مقاومت است " در جنوب لبنان برگزار کرد و طی این مراسم از مقام شامخ شهدا و خون های به ریخته شده شهدای راه وطن و امت تجلیل شد.

مقاومت به کمک ایران و سوریه نیاز دارد

سید حسن نصرالله تاکید کرد که مقاومت هرگز مدعی نیست که اگر به مرحله ای از مقاومت و بازدارندگی رسید دیگر نیازی به پیشبرد آن ندارد خیر برای تحقق آن به کمک و یاری ایران و سوریه هم نیاز داریم چرا که ما با دشمن اسرائیلی روبرو هستیم این تعارف نیست ارتش[اسرائیل] کاملا مجهز است و در نیرو و توان نظامی آن شکی نداریم.

وی در این زمینه به نگرانی صهیونیست‌ها از آمادگی مقاومت اشاره کرد و گفت: دشمن واقعا از تلاش ما برای بالابردن سطح بازدارندگی مقاومت نگران است. اوضاع درمرزها با فلسطین اشغالی را همه می بینیم میزان حجم تجاوزهای اسرائیل به مرزهای لبنان افزایش یافته است و در مزارع شبعا این عملیات تجاوزکارانه دشمن افزایش یافته است. من از مرز حرف می زنم هر جا که دشمن اسرائیلی وارد شود با آن مقابله می کنیم اما در طول مرزها رفتار طبیعی را از ارتش و یونیفل انتظار داریم اما اگر این روند ادامه یابد بحثفرق خواهد کرد.

در صورت تجاوز دشمن به مرزهای لبنان منتظر کسی نمی‌مانیم

وی به دشمن صهیونیستی نسبت به تجاوز جدید به لبنان هشدار داد و گفت: اگر دشمن وارد مرزهای لبنان شود آن وقت این ما هستیم که تصمیم می گیریم و منتظر کسی یا چیزی نخواهیم بود.

نصرالله افزود: در گذشته در این سوی مرزها ما نگران بودیم اما امروز آنکه نگران است آن کسی است که در فلسطین اشغالی جای گرفته است آنها از درخت و آب و سنگ هم می ترسند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: امروز حتی نظامیان اسرائیلی در مرزها با وجود در اختیار داشتن همه نوع سلاح و تجهیزات برای هر اقدامی از ترس مقاومت از دستگاههای کنترل از راه دور استفاده می‌کنند. امروز مقاومت باعثشده است تا دشمن واقعا از مقاومت و توان آن می ترسد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد که همان گونه که در سال ۲۰۰۰ چشن پیروزی گرفتید امروز بعد از ۱۴ سال می گومیم این اسطوره اسرائیل به گذشته مربوط می شود و دیگر توانی در آن نیست و دشمن جای ترس ندارد و مقاومت در برابر تجاوزات در تمام طول مرزها دیگر سکوت نمی‌کند.

سوریه قلب جهان عرب است / از سوریه حمایت کردیم چون از مقاومت دفاع کرد

وی با اشاره به تحولات سوریه و جنگ ویرانگر علیه این کشور، از سوریه به عنوان قلب جهان عرب یاد کرد و گفت: این کشور به تنهایی در برابر پروژه اسرائیلی برای گسترش از نیل تا فرات ایستاد و از مقاومت لبنان و فلسطین حمایت کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به حمایت حزب الله از سوریه افزود: از سوریه حمایت می‌کنیم چرا که از ما دفاع و حمایت کرده است چرا ما از آنها حمایت نکنیم از همه جای دنیا برای نابودی سوریه آمده‌اند چرا ما برای حمایت از سوریه کاری نکنیم.

وی با اشاره به تلاش ها برای تجزیه منطقه گفت: پروژه ای هست که می خواهد بار دیگر منطقه را تجزیه کند. می خواهند منطقه را امارات بندی و بخش بندی کنند و هر گروه مسلح دولتی داشته باشد و این اوضاع را می خواهند عملی کنند. کشورهای اسلامی را می خواهند بر اساس شمار احزاب و گروههای مسلح تقسیم کنند مثل دولت اسلامی عراق و شام " داعش " و جبهه النصره ما باید در برابر آن بیاستیم.

نصرالله افزود: آمریکا و غرب با تمام تروریست ها از مناطق مختلف آمده‌اند تا به سوریه بیایند و سوریه را نابود کنند و محور مقاومت را هدف قرار دهند. این امر در تاریخ سابقه نداشته است حتی در افغانستان هم چنین نشده بود و سرویس های اطلاعاتی به آنها کمک می‌کنند.

تروریست های سوریه شکست خورده‌اند

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که همان پروژه‌ای که برای نابودی سوریه بوده اکنون بسیار فرق کرده است چه در عرصه منطقه ای و بین المللی اما در این بین میدان نبرد مهم است. سوریه ایستاده است و ملت و ارتش سوریه پایدار است و اگر سوریه در برابر این جنگ جهانی نمی ایستاد بسیاری از واقعیت ها شناخته نمی شدند و واقعیت گروههای مسلح در سوریه برای ملت سوریه و کشورهای عربی و برای مجامع بین المللی مشخص شد.

نصرالله افزود: حامیان مالی و مشوق های آنها و کشورهای حامی آنها امروز مشخص شده‌اند و جهان فهمیده است که سوریه و محور مقاومت پایدار است اما تروریست ها شکست خورده اند و در حال بازگشت به اروپا هستند.

اسرائیل مناطقی را به نفع مخالفان سوریه هدف قرار می دهد

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی در جنگ سوریه گفت: نقش اسرائیل در حوادثسوریه مشخص شده است تنها مسئله حضور زخمی ها در اسرائیل و بیمارستان های این رژیم نیست. وضع آنها شبیه به منافقین خلق شده است. آنها با اسرائیل همکاری می کنند و در سوریه و در جولان مناطقی را به نفع گروههای موسوم به مخالفان بمباران می‌کنند.

وی با اشاره به جنایت دولت اسلامی عراق و شام " داعش " گفت: اکنون دولت اسلامی در عراق و شام با خون و آتش حکومت کرده است آنها با انتخابات عراق مبارزه کردند و در سوری نیز وضع چنین شده است.

وی با اشاره به انتخابات فرا روی سوریه گفت: سوریه به سمت انتخابات پیش می رود اما گروههای القاعده و داعش و النصره انتخابات را جنگ بر ضد خدا و پیامبر می دانند واقعا این فتوا را از کجا آورده‌اند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ گفت: این جنگ برای پروژه ای منطقه ای بود کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریکا از تولد خاورمیانه جدید سخن گفته بود ما آن پروژه را نابود کردیم و در این راه ایران و سوریه در کنار ما بودند.

سوریه پیروز میدان جنگ است

وی افزود: امروز نسخه ای جدید آورده‌‌اند. هدف منطقه است. اما میدان نبرد سوریه است. من از واقعیت ها سخن می گویم ارتش، ملت و نظام سوریه در این کشور از تمامیت ارضی این کشور حمایت می کنند و تروریست ها کاری از پیش نمی برند و سوریه در این جنگ پیروز می‌شود و محور مقاومت پیروز خواهد شد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: در زمان مناسب حقایق مشخص خواهد شد و ملت ها و نظام های منطقه روزی از ملت و نظام سوریه برای این پایداری تشکر خواهند کرد و خواهند فهمید سوریه با این مقاومتش چه کرد و در برابر چه چیزی ایستاد و حتی کشورهایی که ضد سوریه بودند از خود سوری‌ها تشکر خواهند کرد. همین وضع از حامیان لبنانی در سوریه هم قابل مقایسه است و در لبنان گروههایی که مخالف حمایت ما بودند از ما تشکر خواهند کرد.

لبنان با اوضاع حساسی روبرو است / واقعا کسی درصدد انتخاب رئیس جمهور جدید نبود

وی اوضاع داخلی لبنان را حساس و خطرناک توصیف کرد و گفت: باید در این شرایط مذاکره کرد و گفت‌وگو را باید سرلوحه قرار دهیم باید رئیس جمهور منتخب در اولین زمان ممکن انتخاب شود نباید منتظر مشاهده اوضاع و نتایج تحولات باشیم. باید رئیس جمهوری که حامی دولت و نظام کشور باشد برگزیده شود باید رئیس جمهور اوضاع را درک کند باید رئیس جمهور آتی کشورها را از خطر دور کند.

وی افزود: بر اساس اطلاعاتی که ما بدست آوردیم واقعا کسی در صدد انتخاب رئیس جمهور جدید نبود و می خواستند مدت دوره رئیس جمهور کنونی تمدید شود حتی برای تحقق این درخواست پیشنهادهای قابل توجهی مطرح شد نمی خواهم بگویم چه پیشنهادهایی. این را می گویم که برنامه آنها شکست خورد.

تلاش جریان ۱۴ مارس برای تمدید دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان

وی در ادامه افزود: آنچه امروز مهم است ادامه گفت‌وگوهاست واقعا چرا می گوید ما انتخاب رئیس جمهور را به تعویق انداختیم چرا تعارف دارید من با شما تعارف ندارم شما به دنبال انتخاب رئیس جمهور نبودید. شما تنها می خواستید که دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور فعلی را تمدید کنید شما برنامه داشتید تا پیش از ۲۵ می رئیس جمهوری را انتخاب نکنید من به شما می گویم اشکالی ندارد باشد ما باعثتعویق انتخاب رئیس جمهور بودیم چه اشکالی دارد هر چه خواستید به ما نسبت دادید این هم به آن اتهامات اضافه شود ما هر گونه اتهامی را از شما شاهد بودیم. ما حتی نمی گوییم که رئیس جمهور حامی مقاومت در لبنان می خواهیم خیر ما این را نمی گوییم چرا که مقاومت در لبنان هم حامی ملت است هم حامی دولت و هم حامی شرافت و حامی قدرت و حامی همه چیز لبنان و امت اسلامی است.

رئیس جمهور حامی مقاومت باید روی کار بیاید

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ما در هدف از خود تواضع نشان دادیم ما تا به حا اینها را به شما نگفته بودیم اما اکنون می گوییم که ما رئیس جمهوری می خواهیم که تنها به مقاومت خیانت نکند ما رئیس جمهوری نمی خواهیم که از پشت به مقاومت خنجر بزند ما شرایط سختی را تعیین نکرده‌ایم.

پیروزی‌های جدید در راه است

نصرالله در بخش پایانی سخنانش گفت: ما از اسرائیل و توان و تهدیدهایش نمی ترسیم اکنون محور مقاومت در حال پیشروی است و پیروز هم خواهد شد در لبنان باید اوضاع را درک کنیم. با رهبران مقاومت و شهدای مقاومت عهد می بندیم با ملت و امت اسلامی هم عهد و پیمان می بندیم که به مقاومت خود ادامه دهیم و در دوره ای که دوره پیروزی ها نامیده شده بار دیگر پیروزیها را رقم بزنیم.

در ابتدای این مراسم سرودهای ملی و سرودهای پیروزی از شبکه خبری المنار پخش شد. شرکت کنندگان در این مراسم پرچم زرد رنگ حزب الله، لبنان و جنبش امل و جمهوری اسلامی ایران را در دست دارند.