به گزارشافکارنیوز،«مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه شب با بیان اینکه موضع واشنگتن در قبال حزب‌الله تغییری نکرده، اذعان کرد که اظهارات اخیر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، به معنی پذیرش اثرگذاری حزب‌الله در تحولات سوریه بوده است.

کری که روز چهارشنبه به بیروت سفر کرده بود، از حزب‌الله لبنان خواست به پایان درگیری‌ها در سوریه و هدایت این کشور به سمت راهکاری دیپلماتیک، کمک کند.

خانم هارف که در کنفرانس خبری روزانه صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال تغییر موضع واشنگتن در قبال حزب‌الله گفت: «این به هیچ وجه تغییر سیاست‌ها نیست، بلکه پذیرش این واقعیت است که بازیگران خارجی‌ای وجود دارند که بر رژیم سوریه نفوذ داشته و باید از این نفوذ استفاده کنند.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات روز جمعه «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا که برای اولین بار به ارسال کمک‌های «مرگ‌آور» یا همان کمک‌های تسلیحاتی برای مخالفان سوریه اذعان کرد، گفت: «همانطور که قبلا هم گفته‌ام، ما جزئیات کمک‌هایمان را تشریح نمی‌کنیم. فکر می‌کنم باید(توضیح در مورد) اظهارات مشاور امنیت ملی را به خودش بسپارم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در برابر اصرار خبرنگاران برای توضیح بیشتر در این رابطه، بار دیگر اعلام کرد که قصد توضیح در مورد موضعگیری خانم رایس را ندارد و وی باید خود در این رابطه توضیح دهد. واشنگتن پیش از این، تنها به اعلام عمومی کمکهای غیرمرگآور به مخالفان سوری اکتفا میکرد، هرچند گزارشهای متعددی از ارسال موشکهای ضدتانک و دیگر ادوات نظامی از سوی آمریکا به سوریه، منتشر شده بود.