محمد احمدي كارشناس مسائل خاورميانه در خصوص اهداي دكتراي افتخاري به امير عبدالله پادشاه عربستان در سفر وي به آمريكا گفت: تسهيلات و كمكهاي مالي كه از سوي پادشاه عربستان به مراكز و نهادهاي آمريكايي اهداء ميشود، باعث شده كه اين دانشگاهها در دادن القاب افتخاري به وي مشكلي نداشته باشند.
وی افزود: برخی دانشگاه‌ها اقدام به این کار می‌کنند چرا که این لقب اعتبار بین‌المللی نداشته و تنها دارای اعتبار سیاسی است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص موضع عبدالله درباره ایران در دیدار با وزیر دفاع فرانسه، نیز با بیان اینکه بعید می‌دانم چنین اظهاراتی از سوی پادشاه عربستان بیان شده باشد، گفت: این سخنان تنها تبلیغاتی بوده و از نوع هجو است.
احمدی با ذکر این نکته که کسی مانند عبدالله با چنین جایگاهی این سخنان را به زبان نخواهد آورد، یادآور شد: اینکه فیگارو چنین موضوعی را مطرح می‌کند جای سؤال است و می‌توان آن را در راستای جنگ روانی دانست.
وی موضع رسمی عربستان را قرار دادن ایران و رژیم صهیونیستی در کنار هم و لزوم نابودی آنها به طور علنی نخواند و یادآور شد: اگر قرار به چنین گستاخی باشد این موضوع به افراد درجه ۲ و ۳ سیاسی عربستان سپرده می‌شود و نه در بالاترین سطح حکومتی.
این کارشناس مسائل خاورمیانه در پایان یادآور شد: عبدالله در چنین جایگاهی با کنار هم قرار دادن رژیم صهیونیستی و ایران در کنار یکدیگر از آنها به عنوان دشمن خود یاد نمی‌کند.
انتهای پیام / خ