بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در تماس با میشل سلیمان همتای لبنانی خود، تشکیل دولت جدید لبنان به ریاست نجیب میقاتی را به وی تبریک گفت.

به گزارش مهر به نقل از منابع لبنانی، سرانجام پس از چند ماه کشمکش سیاسی در لبنان و اختلافات شدید میان جناحهای مختلف درباره تشکیل دولت جدید، نجیب میقاتی امروز پس از نشست سه جانبه ای در کاخ بعبدا با حضور میشل سلیمان رئیس جمهوری و نبیه بری رئیس پارلمان، رسما تشکیل دولت جدید را اعلام کرد.

این در حالی است که طلال ارسلان وزیر مشاور در امور دولت نیامده استعفا کرد.

خاطر نشان می شود در پی سقوط دولت سعد الحریری که با خروج وزیران وابسته به جبهه حامیان مقاومت و به سبب مواضع خصمانه طیف وابسته به فرزند اسبق نخست وزیر فقید لبنان علیه مقاومت، نجیب میقاتی مامور تشکیل دولت جدید شد، اما فشارهای فزاینده و دخالتهای غربی ها و برخی کشورهای عربی و مانع تراشی جریان غربگرای ۱۴ مارس، تشکیل دولت را چند ماه به تاخیر انداخت.

در دولت جدید لبنان، عدنان منصور عهده دار وزارت امور خارجه است و فایز غصن وزیر دفاع معرفی شده است.

میقاتی متولد ۱۹۵۵ میلادی است که تحصیلات تکمیلی خود را در فرانسه و آمریکا گذرانده است، وی با تصدی وزارت حمل و نقل در دولت سلیم الحص نخست وزیر اسبق لبنان و زمان ریاست جمهوری امیل لحود در سال ۱۹۸۸ میلادی، فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد.

میقاتی در پی انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۰ بار دیگر سکاندار وزارت حمل و نقل شد؛ وی طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۵ میلادی نمایندگی مردم شهر طرابلس را به عهده داشت و در پی ترور رفیق الحریری نخست وزیر اسبق لبنان، برای برگزاری انتخابات پارلمانی، نخست وزیر موقت لبنان شد هر چند دولت وی چندان دوام نیاورد، اما تلاشهای گسترده وی به بهبود وضعیت اقتصادی و سرمایه گذاری در کشور انجامید.