به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری فرانسه اظهار کرد: «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا پنج‌شنبه در تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل، با وی در مورد اوضاع غزه و همچنین مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ که از هفته گذشته در وین آغاز شده، گفت‌وگو کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، اوباما در این تماس به نتانیاهو اطمینان داده است که واشنگتن «توافقی را که تضمین نکند که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است، نمی‌پذیرد.»

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، ایران و ۶ کشور عضو گروه موسوم به ۱ + ۵، باید تا پایان تیر ماه، بر سر راهکار جامع به توافق برسند. گزارش‌های منتشر شده از مذاکرات، حاکی از آن است که هنوز اختلافات زیادی بر سر موضوعات مهم باقی است. «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وزیران خارجه ۱ + ۵ را دعوت کرده تا برای ارزیابی مذاکرات، روز یکشنبه به وین سفر کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از مکالمه خود با نتانیاهو، بار دیگر به محکوم کردن «حملات راکتی» به فلسطین اشغالی بسنده کرده است. این در حالی است که در حملات هوایی و دریایی ارتش رژیم‌صهیونیستی به نوار غزه تاکنون نزدیک به ۹۰ تن که بیش از نیمی از آن‌ها زن و کودک هستند، به شهادت رسیده‌اند.

اوباما در این تماس برای میانجیگری بین حماس و رژیم‌صهیونیستی و تسهیل برقراری آتش‌بس مطابق با توافقنامه سال ۲۰۱۲، اعلام آمادگی کرده است. در بیانیه کاخ سفید آمده است: «رئیس‌جمهور با ابراز نگرانی در مورد تشدید بیشتر اوضاع، بر لزوم تلاش همه‌جانبه همه طرف‌ها برای محافظت از جان غیرنظامیان و بازگشت آرامش، تأکید کرد. ایالات متحده همچنان برای تسهیل توقف خصومت‌ها از جمله بازگشت به توافقنامه آتش‌بس نوامبر ۲۰۱۲، ‌ آماده است.»

رژیمصهیونیستی از بامداد سهشنبه عملیات تازهای را تحت عنوان صخره سخت (لبه محافظ) علیه نوار غزه آغاز کرد. از آن زمان کشورهای غربی تنها به ابراز نگرانی در مورد اوضاع غزه بسنده کرده و در مقابل پاسخ نیروهای مقاومت به حملات مداوم جنگندههای اسرائیلی را محکوم کردهاند.