به گزارشافکارنیوز،رویترز اظهار کرد: آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در پاسخ به سئوالی در خصوص پرونده دو فرد مظنون به جاسوسی برای آمریکا تصریح کرد: جاسوسی از کشورهای متحد چیزی جز اتلاف انرژی نیست.

بر اساس این گزارش مرکل افزود: به نظر من جاسوسی از متحدان از بین بردن انرژی است. ما مشکلات زیادی داریم و باید بر چیزهای مهمی تمرکز کنیم. اولویت ها باید شامل حل و فصل چالش های سوریه و مقابله با تروریست ها و افزایش اعتماد بین کشورهای متحد باشد.

در حالی که کمتر از چند روز از بازداشت یک جاسوس دوجانبه توسط دستگاه های اطلاعاتی آلمان نمی‌گذرد دولت برلین اعلام کرده است تحقیقات در خصوص مظنون دومی را که از ارتش آلمان برای آمریکا جاسوسی می کرده آغاز کرده است.

یک مقام امنیتی آلمان تاکید کرد: پس از بازداشت یک جاسوس دوجانبه که برای آمریکا جاسوسی می کرد و اعتراف وی به انتقال ده ها سند محرمانه و اطلاعاتی به آمریکا، تحقیق درباره یک جاسوس دیگر در ارتش آلمان که برای آمریکا جاسوسی می کرده آغاز شده است.

افشای فعالیت های جاسوسی آمریکا از آلمان طی ماه های اخیر موجب تنش در روابط دو کشور شده است. افشای اسناد و مدارک طبقه بندی شده از سوی ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا در خصوص جاسوسی واشنگتن از کشورهای مختلف دنیا به خصوص آلمان و رهبران سیاسی این کشور به ویژه آنگلا مرکل موجب بروز چالش جدی در روابط واشنگتن و برلین شده است.

این مرد آلمانی تایید کرده است که جزییات مربوط به یک نشست ویژه کمیته پارلمانی آلمان در خصوص تحقیق از افشاگری های اسنودن را در اختیار آمریکا قرار داده است. سفارت آمریکا در برلین از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده است. برلین بارها از واشنگتن خواسته است تا از جاسوسی از آلمان خودداری کند ولی آمریکا به هیچ وجه موافقت خود را با این مساله اعلام نکرده است.

نشریه بیلد آلمان نیز نوشت: این فرد مظنون به مدت دو سال جاسوس دو جانبه بوده و بیش از ۲۱۸ سند را سرقت کرده است.