به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری اینترفاکس اظهار کرد: یک مقام آگاه و نزدیک به سازمان مهاجرت روسیه تصریح کرد: با توجه به در خطر بودن زندگی اسنودن به احتمال زیاد مسکو پناهندگی سیاسی وی را تمدید خواهد کرد.

اسنودن پس از افشای اسناد و اطلاعات محرمانه مربوط به برنامه جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا به روسیه گریخت و از اول اوت ۲۰۱۳ میلادی به مدت یک سال در این کشور پناهنده شده است. این اقدام اسنودن و دولت روسیه با خشم واشنگتن روبرو شده است.

حضور اسنودن در روسیه موجب تیرگی بیشتر روابط مسکو و واشنگتن شده است. ولادیمیر ولوخ یکی از مقام های نزدیک به سازمان مهاجرت روسیه تاکید کرد: من هیچ مشکلی در زمینه تمدید پناهندگی سیاسی اسنودن نمی بینم. شرایط تغییر نکرده است. مثل گذشته زندگی اسنودن در خطر است، بنابر این سازمان مهاجرت روسیه زمینه های لازم برای تمدید پناهندگی وی را دارد.

سازمان مهاجرت روسیه هنوز در این خصوص موضع گیری نکرده است. اسنودن پیمانکار سابق اطلاعاتی آمریکا ژوئن ۲۰۱۳ میلادی اسناد و اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به فعالیت های جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا را فاش کرد و این مساله چالش های داخلی و خارجی زیادی را برای دولت اوباما به وجود آورده است.

آمریکا اسنودن را به ۳ اتهام بزرگ در خصوص سرقت و افشای اطلاعات و اسناد محرمانه متهم کرده است که به خاطر هر یک از این اتهامات ممکن است به ۱۰ سال زندان محکوم شود.