به گزارش افکارنیوز، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز پیشتر خواستار انجام تحقیقاتی «معتبر» درباره علت سقوط هواپیمای مالزیایی شده بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: «مهم است در سریع ترین زمان ممکن تحقیقات بین المللی کامل، معتبر و آزادانه در این زمینه انجام شود.»

او همچنین گفت: «ما از همه طرف های مربوطه روسیه، جدایی طلبان حامی روسیه و اوکراین می خواهیم از آتش بس فوری به منظور ابراز اطمینان از دسترسی ایمن و آزاد بازرسان بین المللی به محل سقوط هواپیما و به منظور تسهیل روند کشف بقایای هواپیما حمایت کنند.»

او خاطرنشان کرد سازمان های بین المللی از قبیل سازمان ملل متحد و سازمان امنیت و همکاری اروپا باید نقشی «کاملا مناسب» در این زمینه ایفا کنند زیرا جامعه بین المللی در تلاش برای یافتن بهترین راه ممکن است.

ارنست گفت: «در همین حال، مهم است که هیچ گونه مدرکی مخدوش نشود و همه شواهد و بقایا در محل سقوط هواپیما دست نخورده باقی بمانند.»

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد واشنگتن آماده کمک به انجام تحقیقات بین المللی درباره این حادثه است. او پیشنهاد کمک از سوی اف بی آی و سازمان ایمنی حمل و نقل ملی آمریکا را در این زمینه مطرح کرد.

ارنست همچنین گفت اکنون این وظیفه روسیه است تا تنش ها را در اوکراین کاهش دهد.
سخنگوی کاخ سفید گفت: «در حالی که ما از همه حقایق مطلع نیستیم می دانیم که این حادثه در متن بحران اوکراین رخ داده است، بحرانی که با حمایت تسلیحاتی و آموزشی روسیه از جدایی طلبان افزایش یافته است.»

او افزود: این حادثه تنها نشان دهنده فوریت موضوع است و ما باید از روسیه بخواهیم هر چه سریع تر گام های محکو به منظور کاهش تنش ها در اوکراین و حمایت از برقراری آتش بسی و صلح در اوکراین پایدار بردارد، اقدامی که دولت اوکراین همواره در پی آن است.