به گزارش افکارنیوز، گزارش های اولیه از هویت ۲۸۰ مسافر این هواپیما منتشر شده است که حدود ۱۰۰ تن از مسافران هواپیمای مالزیایی، فعالان مبارزه با ایدز بوده اند.

خطوط هواپیمایی مالزی اعلام کرده مشغول کنترل دقیق لیست پرواز است اما پیش از اعلام دقیق اسامی مسافران می‌تواند تایید کند که ۱۵۴ شهروند هلند، ۲۷ استرالیایی، ۴۳ مالزیایی، ۱۲ اندونزیایی، ۹ بریتانیایی به همراه ۴ آلمانی، ۴ بلژیکی، ۳ فیلیپینی و یک کانادایی در پرواز ام. اچ ۱۷ حضور داشته اند که همگی کشته شده‌اند. حدود بیست نفر از مسافران هواپیمای مسافربری مالزی که در اوکراین سقوط کرد، تبعه آمریکا بوده اند. در محل حادثه گذرنامه هایی پیدا شده است که نشان می دهد حدود بیست نفر از مسافران تبعه آمریکا بوده اند.

این بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی علاوه بر ۲۸۰ مسافر ۱۵ خدمه هم داشت و از آمستردام، پایتخت هلند، عازم کوآلالامپور، پایتخت مالزی بود که در آسمان اوکراین و در حالی که در ارتفاع بالای ۱۰ هزار متری پرواز می کرد به نظر می‌رسد " مورد هدف قرار گرفته " و لحظاتی بعد سرنگون شد.

این دومین هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی است که امسال سقوط کرده است. پرواز ام. اچ. ۳۷۰ که در ماه آوریل از کوآلالامپور عازم پکن بود پس از ناپدید شدن از روی صفحه رادار دیگر تماسی با زمین برقرار نکرد و هنوز هم هیچ اثری از بقایای آن یافت نشده است.

خطوط هوایی دیگر کشورها پس از این واقعه اعلام کردند که مسیر پروازهای بین المللی خود رو از آسمان اوکراین منحرف کرده و مسیرهای جدیدی را از حاشیه مرزهای اوکراین و روسیه برای ادامه سفرهای هوایی انتخاب کرده اند.