به گزارش افکارنیوز، نیروهای ارتش لبنان برای سومین روز متوالی عملیات خود در تحت تعقیب قرار دادن افراد مسلح در منطقه مرزی عرسال را ادامه دادند. از سه - چهار روز گذشته افراد مسلح وابسته به گروهک‌های جبهه النصره و داعش از خاک سوریه وارد لبنان شده و به رویارویی به نیروهای ارتش و اهالی این منطقه پرداختند. ارتش لبنان در سایه حمایت‌های گروه‌های سیاسی و مردمی زمان امور را بر عهده گرفتند و شماری از مواضع اشغال شده خود را باز پس گرفت.

روزنامه «السفیر» ‌ در گزارشی با بیان اینکه «با اشغال شهرک عرسال و ارتفاعات آن توسط گروهک‌های جبهه النصره و داعش، لبنان وارد مرحله سیاسی جدیدی شد»، ‌ نوشت: عرصه میدانی لبنان عملاً به سوی تحولات سوریه و عراق بازشده است. به عبارت درست‌تر، لبنان به بخشی از عرصه‌ رویارویی با تندروی‌های داعش و رقیبش یعنی جبهه النصره تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش، در پی آغاز تحولات امنیتی در منطقه عرسال لبنان، سفیر سوریه در لبنان طی یک موضع‌گیری آشکار همبستگی وزارت خارجه دمشق با لبنان در رویارویی با تروریسم را اعلام کرد.

از طرفی روزنامه «الاخبار» در گزارش دیگری از عزم ارتش لبنان در پاکسازی عرسال از وجود و حضور عناصر تروریستی خبر داد و با اشاره به زخمی شدن شیخ «سالم الرافعی» یکی از اعضای انجمن علمای مسلمان در جریان ورودش به عرسال، ‌ تاکید کرد که گرچه الرافعی دچار جراحت اندکی شد ولی زخم کاری بر پیکره‌ تلاش‌های انجمن علمای مسلمان وارد شد که سعی در برقراری آتش بس در عرسال داشت. ارتش لبنان آزادی گروگان‌هایش از چنگ افراد مسلح را پیش شرط هر گونه آتش بسی اعلام کرده است.

شیخ الرافعی به هنگام بازگشت از شهرک عرسال هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفت که باعثوارد شدن جراحت در ناحیه یکی از پاهایش شد. شیخ جلال کلش یکی از همراهان شیخ الرافعی از ناحیه گردن و فرد دیگری به نام «نبیل الحلبی» نیز در جریان تیراندازی افراد مسلح زخمی شدند. مجروحان برای درمان به یکی از بیمارستان‌ها انتقال داده شدند.

بر اساس این گزارش مرحله نخست عملیات ارتش لبنان در عرسال هنوز به پایان نرسیده ولی منابع نظامی از پیشرفت خوب نیروهای ارتش در تامین امنیت مراکز وابسته به ارتش خبر دادند و تاکید کردند که حملات افراد مسلح به مراکز ارتش تا صبح امروز(سه‌شنبه) ادامه داشتند. شمار کشته شدگان ارتش لبنان در عرسال به ۱۶ تن رسید. برخی از قربانیان به طرز فجیعی توسط افراد مسلح کشته شده‌اند.

از طرفی دیگر روزنامه النهار لبنان نیز به انتقال تجهیزات ارتش به منطقه عرسال جهت پشتیبانی از نیروهای نظامی پرداخت و تاکید کرد که چنین امری از عزم ارتش جهت به سرانجام رساندن عملیات «شمشیر مسلط» در عرسال حکایت دارد.

این گزارش حاکی است که نیروهای ارتش لبنان تا پایان روز دوشنبه موفق شدند ۹۰ درصد تپههای اطراف شهرک عرسال را تحت کنترل خود درآورند و با پیشروی در اطراف منطقه رأس السرج، بخش عظیمی از تپههای شرقی شهرک عرسال را محاصره کرده و عرصه را در منطقه وادی العیان بر افراد مسلح تنگ کردند. ۵۰ جسد فرد مسلح نیز در مناطق درگیری کشف شد.