به گزارش افکارنیوز، پایگاه المسله در گزارشی با اشاره به نقش سعودی ها در تحولات عراق آورده است: ناظران و تحلیلگران ادعای مقامات سعودی درباره فرار هشتاد زندانی در مرکزی در ریاض را با دیده تردیده نگریسته اند و اهداف سیاسی و امنیتی را در پس فرار این زندانیان دانسته اند.

به اعتقاد کارشناسان امنیتی امکان فرار زندانیان از مرکز امنیتی به ویژه با توجه به توان امنیتی سعودی ها را بعید می دانند و هدف واقعی این اقدام سعودی ها را تلاشی برای ملحق کردن آنها به گروههای تروریستی که در راس آنها گروهک داعش قرار دارد دانسته اند.

المسله گزارش داد: گزارش های رسانه ای اواخر سال ۲۰۱۳ به نقل از منابع آگاه موثق در داخل سعودی که طی آنها دستگاه اطلاعاتی سعودی ها به زندانیان القاعده ای پیشنهاد آزادی در مقابل جنگ در سوریه و لبنان داده بود هنوز در اذهان باقی است. احتمال الحاق زندانیانی که سه روز قبل فرار کرده اند به داعش قابل پیش بینی است. هیچ فرد عاقلی باور نمی کند که هشتاد زندانی از شهر ریاض در مرکز عربستان کشوری که تدابیر سخت گیرانه امنیتی ضد شهروندان خود دارد بتوانند فرار کنند مگر اینکه مقامات امنیتی در این ماجرا دخالت داشته باشند.

این رسانه عراقی بیان کرد: برخی سعودی ها را به دخالت در حوادثامنیتی در استان های نینوا و صلاح الدین متهم می کنند اینکه حوادثموصل و تکریت در عراق پس از پایان انتخابات برنامه ریزی شده است.

روزنامه المنار فلسطین اخیر از حمایت مالی و تسلیحاتی کشورهای حوزه خلیج فارس از داعش و گروههای مسلح خبر داده بود و نوار ویدئویی از حضور افراد مسلح سعودی که در کنار داعش می جنگند پخش کرده بود.