به گزارشگروه بین المللافکارنیوز،به نقل از روزنامه الحیات، صادرات عراق، میزان تولید ناخالص داخلی اش و همچنین درآمدها در بودجه عمومی اش به طور کامل وابسته به درآمدهای نفتی است. در برآورد بودجه سال ۲۰۱۴ میلادی که البته هنوز هم چندان به صورت واضح برآورد کاملی از آن صورت نگرفته است، بیشتر از ۹۰ درصد از درآمدهای این کشور به فروش نفت وابستگی داشت. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که تولید نفت عراق در فوریه سال ۲۰۱۴ به سطح فوق العاده بالای ۳.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است و اگر با وجود تمام تهدیدات و عوامل داخلی سطح تولیدات نفتی عراق با همین روند ادامه پیدا کند، تا پایان سال می تواند به سطح متوسط ۳.۴ میلیون بشکه در روز برسد.

عراق هم اینک نیز در حدود ۳.۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند که تنها ۲.۸ میلیون بشکه از آن را صادر می کند که البته همین مقدار نیز بالاترین میزان تولید و استخراج نفت این کشور در ۲۵ سال گذشته است. صادرات نفت این کشور در دو منطقه جنوب عراق و همچنین میدان نفتی کرکوک تشکیل شده است. عراق هم اینک ۲.۲ میلیون بشکه نفت را از مناطق جنوبی این کشور استخراج و صادر می کند و در حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت نیز در منطقه کرکوک تولید می شود. کرکوک یکی از سه منطقه بزرگ نفتی عراق است. با این حال مناطق شرقی و جنوبی عراق یکی از ثروتمندترین مناطق این کشور هستند. بیشترین میزان مناطق نفتی در جنوب این کشور واقع شده که در بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از ذخایر اثبات شده نفت عراق را در خود جای داده اند. تنها ۲۰ درصد از نفت این شکور در منطقه کرکوک و خانقین است.

بر اساس ماده ۱۱۲ از قانون اساسی جدید عراق، ۱۷ درصد از درآمدهای نفتی این کشور باید به منطقه کردستان برسد. این منطقه به دلیل جمعیت و نفوذشان بر سیستم سیاسی کشور معمولا سهم خوبی از درامدهای نفتی می برند. با این وجود باز هم اختلافات عمده ای میان مسئولان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بر سر معاملات نفتی و نحوه توزیع درامدهای نفتی وجود دارد.

در حالیکه بسیاری براین باورند که توزیع درامدهای نفتی عراق در منطقه کردستان به خوبی باعثرشد و توسعه این منطقه شده است، مقامات حکومت اقلیم کردستان ادعا می کنند که مقامات عراقی در بررسی و تدیون بودجه به این اصل از قانون اساسی عراق توجهی نمی کنند و بودجه ها به صورت مناسب به این منطقه نمی رسد.

آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی حکومت اقلیم کردستان بیان کرده است زمانی که دولت عراق بودجه سال ۲۰۱۴ را می نوشته، فرض را بر این گذاشته که اقلیم کردستان می تواند ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز صادر کند. اما به نظر می رسد این رقم نادرست بوده و بدون هیچ بحثو مذاکره ای این مسئله به سرعت وارد لایحه بودجه شده و بسیاری از نمایندگان چنین مسئله ای را قبول ندارند. هورامی با این حال معتقد است بر اساس بودجه سال ۲۰۱۳ حکومت اقلیم کردستان باید به درآمد ۶ میلیارد دلاری از محل فروش نفت دست پیدا می کرد اما تنها ۹۰۰ میلیون دلار دریافت کرده که همین مسئله باعثشده حکومت این منطقه مجبور به استقراض داخلی و خارجی برای جبران کسری بودجه اش شود.

توافق ۵۰ ساله ترکیه برای خرید نفت کردستان
از سوی دیگر مقامات دولت مرکزی عراق بیان کرده اند که تولید و فروش نفت خام این منطقه بدون اجازه از دولت مرکزی نقش قانون اساسی است. حکومت اقلیم کردستان نفت استخراجی خود را از طریق تانکر به به ترکیه صادر می کند و دولت فدرال این مسئله را با عنوان قاچاق سوخت در نظر می گیرد. با این حال پس از درگیریهای به وجود آمده در عراق، کردها به خوبی از فرصت پیش آمده استفاده کرده و با ساختن خط لوله ای منسجم، نفت را از مناطق شمالی عراق به بندر جیحان در ترکیه می رسانند. ترکیه نیز از فرصت پیش آمده بهترین استفاده را برده و توافقی ۵۰ ساله را با کردها به امضا رسانده که بر اساس آن صادرات نفت این منطقه به ترکیه به صورت قانونی و منسجم به ترکیه صورت خواهد گرفت. این منطقه با حدود ۴۵ میلیارد بشکه نفت اثبات شده، قرار است تا سال ۲۰۱۵ میزان تولیدات خودرا از روزی ۴۰۰ هزار بشکه به ۱ میلیون بشکه در روز برساند.

فروش نفت کردستان به ترکیه باعثتیره شدن روابط دولت مرکزی عراق با دولت تریکه نیز شده است. یک شرکت ترکیه ای که نفت منطقه کردستان را در این کشور به فروش می رساند، درامدهای حاصل از این فروش را در سپرده ای ارزی در بانک های خارجی نگه می دارد و دولت مرکزی عراق به همین دلیل از ترکیه و این شرکت شکایت کرده است. در همین حال یک اتاق بازرگانی بین المللی در پاریس نیز برای تسهیل صادرات نفت کردستان بدون دریافت هیچ گونه محوزی از دولت مرکزی عراق اقداماتی انجام داده که باز هم با شکایت دولت مرکزی این شکور مواجه شده است. هورامی بیان کرده است بعد از بیان این مسئله که حومت اقلیم کردستان کنترل مناطق نفتی کرکوک را در دست گرفته است، امید مسئولان کرد به اضافه کردن به میزان صادرات نفت ازاین منطقه نیز بیشتر شده است. او با این حال بیان کرده است که حکومت اقلیم کردستان می خواهد منابع حاصل از فروش نفت منطقه کرکوک را با دولت مرکزی عراق به اشتراک بگذارد اما دولت معتقد است نیروهای پیشمرگه باید سریعا کنترل این مناطق را به ارتش عراق برگردانند و کردستان سهمی از نفت این منطقه ندارد.