به گزارشافکارنیوز، مردم در بیش از ۹۰ شهر آمریکا از جمله لس‌آنجلس، دیترویت و نیویورک برای اعلام همبستگی با تظاهرات ضدنژادپرستی مردم شهر فرگوسن به خیابان‌ها ریختند.

مردم معترض که شب را در خیابان به سر بردند، به نشانه احترام به جوان سیاه‌پوست قربانی نژادپرستی، یک دقیقه سکوت کردند.

ادامه اعتراضات در شهر فرگوسن شب گذشته به حمله به نیروهای پلیس و خودروهای گشتی آنها انجامید.

بر اساس این گزارش، در این حملات، سه افسر پلیس بر اثر اصابت سنگ معترضان زخمی شدند و ۳ خودروی گشتی نیز آسیب دید.

میدان تایم شهر نیویورک

تاکتیک‌های خشن پلیس و استفاده از یگان‌های مسلح به سلاح‌های غیرمتعارف(SWAT) در خاموش کردن اعتراضات خیابانی، برای متفرق کردن معترضان، آتش خشم مردم را بیش از پیش برانگیخت.

«هانک جانسن»، نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا اعلام کرد که قصد دارد تا لایحه‌ای را به کنگره ارائه کند تا براساس آن محدودیت هایی در راه استفاده از مسلسل و تجهیزات ویژه غیر متعارف موجود در نهادهای امنیتی در سرتاسر این کشور که آزاد اعلام شده است، ایجاد شود.

وی همچنین خواهان تحقیقات گسترده از سوی وزارت دادگستری آمریکا در این زمینه شده است.

مردم دیگر شهرهای آمریکا اما دیشب برای حمایت از هموطنانشان در فرگوسن، به خیابان‌ها آمدند؛ میادین «تایم» و «یونیون» در نیویورک یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات اعتراض‌آمیز را شاهد بوده اند.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا هم دیشب بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و خواستار آرامش مردم شد، وی هم‌چنین گفت که «هیچ بهانه‌ای» از جانب پلیس برای خشونت بیش از حد در رفتار با مردم فرگوسن، پذیرفتنی نیست.

تجمع مردم در محل کشته شدن جوان سیاه‌پوست

شهر «فرگوسن» واقع در منطقه «سنت لوئیس» ایالت میسوری آمریکا در چند روز گذشته در پی کشته شدن «مایکل برون» نوجوان ۱۸ ساله سیاه‌پوست به دست نیروهای پلیس، صحنه اعتراضات گسترده بوده است.

بیش‌ از دو سوم مردم این شهر، رنگین‌پوست هستند. پلیس این منطقه پیش از این نیز به دلیل رفتار نژادپرستانه، مورد انتقاد فعالان حقوق‌بشر قرار گرفته بود

برخورد خشونت‌بار پلیس و استفاده از ادوات غیرمتعارف برای سرکوب اعتراضات، انتقادات زیادی را برانگیخته و در عین حال تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز را به درگیری کشانده است.