'سعد حريري' نخست وزير بركنار شده لبنان پس از ورشكستگي سياسي و حذف كاملا دموكراتيك وي از صحنه قدرت در لبنان اين بار در آستانه ورشكستگي اقتصادي قرار گرفته است.

یک منبع آگاه با اعلام این خبر به ایرنا در بیروت گفت: ثروت سعد حریری که در سال ۲۰۰۶ میلادی ۴،۱ میلیارد دلار بود، تا سال ۲۰۰۹ میلادی به ۱،۴ میلیارد دلار کاهش یافته و در واقع وی حدود ۲،۷ میلیارد دلار در طول سه سال اخیر به خاطر عوامل متعدد شخصی و غیر شخصی خسارت دیده است.

وی افزود: از سوی دیگر خسارت وارد شده به شرکت ' اوجیه ' از بزرگترین شرکت های عربستان که توسط سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان اداره می شود بالغ بر ۳ میلیارد دلار برآورد شده و این شرکت در آستانه تعطیل شدن است.

این منبع آگاه گفت: اختلافات خانوادگی میان ورثه رفیق حریری باعثخروج بهاء برادر سعد از شرکت اوجیه و جدایی کامل وی از آن شد که نهایتا موجب گردید این شرکت بزرگ دچار سوء مدیریت شود و نتواند به خوبی از عهده طرح ها برآید.

وی با تأکید بر خسارت ۳ میلیارد دلاری اوجیه ادامه داد: اقدامات ناامید کننده سعد حریری در عرصه سیاسی باعثشده تا برخی از امرا و صاحبان نفوذ در کشور عربستان و رسانه های خبری وابسته به آنها جرأت طرح سؤالاتی را در خصوص میزان لیاقت سعد در اداره قدرت جریان ۱۴ مارس در لبنان را پیدا کنند.

این منبع آگاه گفت: کسانی که از وضعیت شرکت سعد باخبر هستند معتقدند نجات این شرکت غیر ممکن شده و راهی نیست جز اینکه ساختار آن دوباره بازسازی شود و برخی از اصول ساختاری آن را برای پوشش دادن به خسارت های این شرکت به فروش برود که ظاهرا راه حل آخر در حال شکل گیری است.

سعد حریری در حال حاضر با فروش برخی از سهام شرکت ها و سرمایه گذاری ها موافقت کرد که از جمله آنها فروش ۳۰% از سهام شرکت مخابرات ترکیه است که شرکت مخابرات عربستان آن را خریداری کرد و همچنین شرکت بیمه ' مید گلف ' که توسط ' لطفی الزین ' خریداری شد.

وي در پايان گفت: مؤسسه عربستاني 'اوجيه' كه توسط رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان تأسيس شد و در حال حاضر دو فرزندش سعد و ايمن آن را اداره مي كنند، اخيرا با اختلاس مبلغ ۴۰۰ ميليون دلار مواجه شده و ۷ تن از كارمندان آن بازداشت شده اند.