بانک نشنال وستمينستر انگليس اوايل هفته جاري حسابهاي شرکت مستقل توليد برنامه تلويزيوني پرس تيوي با مسئوليت محدود (Press TV Ltd) که مقر آن در لندن قرار دارد را مسدود کرد.

بانک نشنال وست‌مینستر که بخشی از بانک سلطنتی گروه اسکاتلند است بدون هیچ توضیحی ۲۰۰ هزار پوند از درآمدهای شرکت پرس تی‌وی با مسئولیت محدود را مسدود کرده است.

این در حالی است که بر اساس قانون انگلیس، مسدود کردن حساب‌های مشتریان بانک‌های این کشور مستلزم صدور حکم دادگاه و یا درخواست بانک انگلیس است.

پرس تی‌وی نیز ضمن محکوم کردن این اقدام دولت انگلیس می‌گوید، هیچ حکمی از سوی دادگاه که دال بر نقض قوانین این کشور از سوی برنامه‌های تولیدی شرکت پرس تی‌وی با مسئولیت محدود باشد، دریافت نکرده است.

به گفته مشاوران حقوقی، بانک‌ها مجاز نیستند حساب‌های بانکی رسانه‌هایی را که در چارچوب قوانین و مقررات کشور میزبان مشغول فعالیت بوده، مسدود کنند.

یکی از مسئولان شرکت پرس‌تی‌وی با مسئولیت محدود با بیان این که بانک نشنال وست‌مینستر از ارائه هرگونه دلیل برای انجام این اقدام بحث‌برانگیز خودداری کرده است، افزود: " آن‌‌ها هیچ دلیلی برای انجام این کار ارائه نمی‌دهند. "

به نظر می‌رسد این تصمیم همراه با انگیزه‌‌های سیاسی که در پس آن قرار دارد از سوی دولت انگلیس و با هدف متوقف کردن[فعالیت‌های] پرس تی‌وی که اغلب اخبار و برنامه‌های انتقادآمیز از دولت انگلیس را پخش می‌کند، اتخاذ شده است.

در حقیقت این اقدام گامی دیگر از رویکردی نظام‌مند با هدف متوقف کردن فعالیت پرس تی‌وی در لندن است. این اقدام به طور آشکار مغایر با آزادی بیان و اصول رسانه‌ای است که دولت انگلیس همواره تظاهر به حمایت از آن می‌کند.

این تحولات در حالی رخ داد که نهاد نظارت بر رسانه‌‌های انگلیس موسوم به آفکام(اداره ارتباطات) با ارائه علتی ادعایی مبنی بر " نقض قوانین پخش آفکام "، اعلام کرده است، به دنبال صدور تحریم‌های قانونی علیه پرس ‌تی‌وی است. آفکام این ادعا را در پی شکایت فردی از شبکه پرس تی‌وی مطرح کرد.

البته این شاکی کسی نبود جز مازیار بهاری که در زمان بازداشت در تهران با شبکه پرس تی‌وی و دیگر رسانه‌ها مصاحبه کرد.

بهاری ابتدا ادعا کرد با رضایت شخصی خود حاضر به مصاحبه با شبکه پرس تی‌وی شده است. وی همچنین در گفت‌وگو با شبکه دولتی فارسی بی‌بی‌سی اعتراف کرد که با میل خود با شبکه پرس تی‌وی مصاحبه کرده بود.

وی در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی فارسی گفت: " گفتم بسیار خب، بیایید و با من مصاحبه کنید. "

اگر چه پرس تی‌وی مقامات آفکام را افرادی " غیرمنصف " می‌خواند، اما تا به امروز به طور کامل در تحقیقات آفکام با این نهاد مساعدت و همکاری کرده است.

این درحالی است که از زمانی که این حکم به طور رسمی اعلام شد، آفکام تلاش کرده است فعالیت شبکه پرس تی‌وی را مختل کند.

افزون بر آن، اسنادی که از سوی پایگاه ویکی‌لیکس منتشر شده است مؤید این مطلب است که مقامات انگلیسی سعی دارند فعالیت‌های پرس تی‌وی را در این کشور محدود کنند.

مسدود کردن دارایی‌های پرس تی‌وی تنها اثبات می‌کند که این شبکه به عنوان نیرویی تاثیرگذار از سوی دولت انگلیس شناخته شده است.

همچنين، اين اقدام دولت انگليس از موفقيت شبکه پرس تيوي در برآورده کردن نيازهاي ضمير حقيقتجوي مخاطبان خود در سراسر جهان حکايت دارد و چشمانداز جديد متفاوتي را از تصاوير تحريفي ارائه شده از سوي غرب، پيش روي بييندگان قرار ميدهد.