به گزارش افکارنیوز، معادلات داخلی یمن به‌سرعت در حال فروپاشی و تغییر است. ناظران این عرصه در صنعا، پایتخت یمن و دیگر شهرهای این کشور تأکید می‌‌کنند که محبوبیت و جایگاه مردمی جنبش «انصار الله» یمن به‌سرعت و هر روز در حال افزایش است و هواداران و طرفداران این جنبش به طور مستمر در حال افزایش است، تا جایی که تظاهرات مسالمت‌آمیز میلیونی صبح امروز این جنبش در میدان مرکزی پایتخت یمن، امری طبیعی و معمولی قلمداد شده است!

در یمن، معمول است که بخشی از بازی سیاسی در قالب «آمار و ارقام» آورده شود، به گونه‌ای که صفوف میلیونی و به‌هم‌پیوسته یمنی‌ها از هر مذهب و قبیله‌ای در کنار جنبش شیعی " انصارالله " برای تحقق خواسته‌ها و مطالبات برحقش واقعیتی انکارناپذیر است که حکومت یمن به هیچ وجه نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

در حالی که بیش از یک‌سوم ساکنان یمن شمالی از جنبش انصارالله و طرح سیاسی این جنبش فراگیر حمایت می‌کنند، بیش از نیمی از ساکنان جنوب یمن نیز از حامیان انصارالله به شمار می‌آیند و این نسبت هر روز در حال افزایش است، به‌گونه‌ای که اکنون مردم، خواسته‌‌ها و مطالبات جنبش را برحق می‌دانند و تأکید می‌کنند که باید دولت با آنها تعامل داشته باشد.


محبوبیت میلیونی

این صحنه‌ها و داده‌ها ما را در برابر سؤالات بی‌شماری قرار می‌‌دهد از جمله اینکه جنبش انصارالله، این حمایت وسیع مردمی را از کجا به دست آورده است؟ این جنبش، چگونه وارد رویارویی‌های نظامی و سیاسی با حکومت شده است؟

با توجه به مخالفت‌های گسترده عربی و منطقه‌ای و بین‌المللی که با این جنبش وجود دارد، انصارالله چگونه توانسته، میلیون‌ها شهروند یمنی را جذب اهداف خود کند؟


سیره خوش‌نام جنبش انصارالله در طول زمان

نگاهی سریع به تاریخ این جنبش خوشنام سیاسی نشان می‌دهد که جنبش انصارالله در طول تاریخ فعالیت خود در عرصه سیاسی یمن همواره متعهد به شعارها و اقدامات مسالمت‌آمیز و برقراری آرامش برای حل مسائل و قضایای داخلی یمن بوده و تا به امروز به تمام قراردادها و توافقنامه‌های آتش‌بسی که با دولت‌های یمن امضا کرده، پایبند و متعهد بوده و خط مشی نیرنگ و فریب و حیله را پیش نگرفته است. همان گونه که این جنبش برای تحقق مطالبات و خواسته‌های بر حق خود همواره خط مشی شرافتمندانه تظاهرات مردمی مسالمت‌آمیز را در پیش گرفته که قانون اساسی یمن آن را مجاز دانسته و آن را خلاف ضوابط و قوانین عمومی در یمن ندانسته است.


برحق بودن خواسته‌ها و مطالبات انصارالله

نگاهی به خواسته‌ها و مطالبات اجتماعی و سیاسی جنبش انصارالله که تا امروز ندای آنها را در تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز خود سر داده، همواره مطالباتی برحق و خواسته‌‌هایی مشروع بوده‌اند. جنبش در طول مدت فعالیت خود در عرصه سیاسی یمن هیچ‌گاه خواسته‌ای غیرمنطقی یا غیر قابل گفت‌‌وگو و مذاکره و غیر قابل تحقق نداشته است.


محبوبیت میلیونی

در طول مدت فعالیت، جنبش انصارالله بارها به تلاش برای مشارکت در حکومت با مانع‌تراشی بر سر راه فعالیت دولت متهم شده که آخرین نمونه آن اعتراض این جنبش به افزایش قیمت مواد سوختی در یمن و ممانعت از اجرای قیمت‌های جدید توسط دولت است اما انصارالله هیچ گاه موضع منفی و خشونت‌آمیز در برابر حکومت اتخاذ نکرده و حتی هنگامی که نیروهای سیاسی یمن به طرح ایجاد جنگ فرسایشی برای رهبران جنبش و ترور آنها روی آورده و نمونه آن ترور نماینده این جنبش در کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن است، باز جنبش هیچ‌گاه موضعی منفی اتخاذ نکرده و روی به گزینه مبارزه مسلحانه همانند دیگر جنبش‌ها و احزاب سیاسی یمنی مانند حزب اصلاح یمن نیاورده است.

محبوبیت میلیونی

انصارالله ثابت کرده که خواسته‌ها و مطالباتش نشأت یافته از خواست و اراده‌ای سیاسی است که هدف آن بهبود اوضاع در یمن و پیشرفت و رشد آن است و نگاهی سریع به روند تحولات اخیر یمن نشان می‌دهد، تظاهراتی که جنبش در روزهای اخیر برگزار کرده، نه‌تنها با استقبال و مشارکت طرفداران و هواداران جنبش مواجه شده، بلکه بسیاری از شرکت‌کنندگان در این اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به صورت مستقیم در جنبش عضویت ندارند و مشارکت آنها اغلب به این دلیل صورت می ‌گیرد که منافع و خواسته‌های مشترکی میان خود و جنبش ملاحظه می‌کنند.


مردمی‌بودن رهبران و سیاستگذاران انصارالله

در یمن کسی را نمی‌توان یافت که منکر این امر باشد که رهبران جنبش انصارالله بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعه هستند.


محبوبیت میلیونی

تصمیم‌گیرندگان این جنبش، اغلب افرادی از طبقات و اقشار پایین و مستمند جامعه هستند که در تمام فعالیت‌های مردمی و عمومی مشارکت و در تمام بحران‌ها در کنار مردم قرار دارند. در حالی‌ که کسانی که روند امور جاری در یمن را دنبال می‌کنند، به خوبی از شکاف میان رهبران جنبش‌ها و احزاب سیاسی این کشور و مردم عادی و پایگاه مردمی آنها مطلع و آگاه هستند و همواره این سیاستمداران مورد انتقاد مردم بوده‌اند.


حمایت انصارالله از آزادسازی فلسطین و توجه به مسائل مهم جهان اسلام

جنبش انصارالله از جمله معدود جنبش‌‌های یمنی و عربی است که همواره از قضایای جهان عرب و اسلام از جمله فلسطین حمایت کرده و موضع حامیانه و جانبدارانه در قبال ملت فلسطین در برابر تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و کرانه باختری داشته و در کنار اعراب در نبردهای سیاسی و نظامی با هدف یاری رساندن به ملت فلسطین و دیگر قضایای جهان اسلام و عرب حضور فعالانه داشته است.

جنبش انصار الله در طول فعالیت سیاسی خود توانسته، ارتباطی موفق بین قضایا و مسائل داخلی و عربی و اسلامی برقرار کند و بزرگ‌ترین دلیل این مدعا سخنرانی‌های سید عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله است که تمام سخنرانی‌های اخیر خود را از یک سو به حقوق مشروع و برحق یمنی‌ها و از سوی دیگر حقوق غصب‌شده ملت فلسطین مرتبط کرده است.


محبوبیت میلیونی

کارشناسان و ناظران اتفاق نظر دارند، سید عبدالملک الحوثی در بسیاری از سخنرانی‌های خود به این نکته اشاره کرده که قضیه فلسطینی، قضیه‌ای داخلی است، چون از اهمیت بسیاری برای جهان عرب و اسلام برخوردار است و بر این باور است که پایه و اساس حل قضایای یمن، قضیه فلسطین است.

انصارالله امروز بخش مهمی از واقعیت سیاسی یمن است و با توجه به تظاهرات میلیونی که حامیان این جنبش در پایتخت یمن برگزار کردند، دولت یمن باید در نگاه خود نسبت به جنبش و جایگاه آن بازنگری کند و به گزینه مشارکت‌دادن آن در بازی سیاسی روی آورد، به خصوص با توجه یه شرایط حاکم بر شبه‌جزیره عربی که شاهد ناآرامی‌ها و جنگ برسر قدرت میان خاندان سعودی از یک سو و جنگ برسر غارت ثروت‌های یمن توسط این خاندان از سوی دیگر و تلاش آنها برای تسلط بر تنگه «باب المندب» به هر قیمت ممکن است.