به گزارش افکارنیوز، دادگاه کیفری شهر انفرس بلژیک امروز(دوشنبه) به مساله متهمان در پرونده گروهک موسوم به " شریعت برای بلژیک " رسیدگی می کند؛ موضوعی که به گفته ناظران، از بزرگترین پرونده ها در تاریخ قضایی بلژیک به شمار می آید.

متهمان این پرونده که ۴۶ نفر هستند(برخی از آنها در سوریه به هلاکت رسیده اند) به همکاری با یک گروه دینی ممنوع الفعالیت، زمینه سازی برای انجام اقدامات تروریستی در چارچوب طرحی جمعی به منظور ایجاد اختلال در نظم و نیز جذب داوطلبان برای انجام اقدامات تروریستی در عراق و سوریه، متهم هستند.

" فواد بلقاسم "(۳۲ ساله) ملقب به " ابوعمران "، یک جوان مغربی ساکن بلژیک که در شهر بووم در انفرس در شمال بلژیک رشد کرده، جوان متاهلی است که دو فرزند دارد. ابوعمران قبل از گرایش به افراط گرایی، به سبب سوابق قضایی اش، از کودکی همواره تحت نظر دستگاه امنیتی بلژیک بود.

مطبوعات بلژیک نقل کردند که نقطه آغاز تحول بلقاسم به سمت رادیکالیسم از زمان دیدار وی در سال ۲۰۱۰ با " انجیم شودری " افراط گرای پاکستانی الاصل مقیم انگلستان صورت گرفت. شودری از قصد خود برای اجرای شریعت در بلژیک از طریق تاسیس شاخه ای در این کشور خبر داد و پس از دو ماه از این دیدار، " فیصل یامون " که در سوریه به قتل رسید، به همراه فواد بلقاسم گروهک شریعت برای بلژیک را تاسیس کردند؛ بلقاسم قرار است سخنگوی رسمی و سرکرده معنوی این گروهک باشد.

اولین ظهور رسانه ای گروهک " شریعت برای بلژیک " در مارس ۲۰۱۰ صورت گرفت، افراد این گروهک، سخنرانی " بنو برنارد " یک نویسنده هلندی در دانشگاه انفرس را لغو کردند؛ دو ماه پس از این تاریخ، بلقاسم یک نشست مطبوعاتی به همراه شودری پدر معنوی خود برگزار کرد.

بلقاسم در آن دیدار مطبوعاتی تاکید کرد که اسلام برای حکومت در بلژیک آمده است و اگر افرادی با این دیدگاه موافق نیستند، اینجا را ترک کنند و یا خود را در آتش جهنم بسوزانند… "

در ژوئن ۲۰۱۲ در پی بازداشت یک زن که از برداشتن نقاب خود هنگام بازجویی پلیس خودداری کرد، منطقه مولانبیک در بروکسل پایتخت بلژیک شاهد خشونتها و اغتشاشات شد؛ بلقاسم به عنوان برانگیزاننده اصلی خشونتها شناخته شد، زیرا از مسلمانان خواسته بود تا در مقابل مساله بازداشت زن نقاب زده واکنش نشان دهند و برخی از جوانان به این مساله پاسخ مثبت دادند و تلاش کردند تا به مرکز پلیس بروکسل حمله کنند.

بلقاسم در یک نشست مطبوعاتی تاکید کرده بود، " خادمان شیطان " که خواهر ما را بازداشت کردند، می خواهند جنگی علیه مسلمانان در بلژیک راه اندازی کنند، اما هرگز پیروز نخواهند شد.

گفتنی است که دولت بلژیک پوشیدن نقاب یا برقع در اماکن عمومی را از تاریخ ژوئیه ۲۰۱۱ ممنوع اعلام کرده و متخلفان از این حکم، به ۷ روز حبس و پرداخت غرامت به میزان ۱۳۷.۵ یورو محکوم می شوند.

از جمله اتهامات فواد بلقاسم، جذب افراد برای انجام عملیات تروریستی در مناطق ملتهب سوریه و عراق است؛ "یوجون بونتیک" یکی از جهادی های(تروریست های) بلژیکی که از سوریه بازگشته است، می گوید :"بدون تاثیر ایدئولوژیک فواد بلقاسم، برای جنگ به سوریه نمی رفتم".