به گزارش افکارنیوز، این منبع اظهار داشت: " ما دارای اسناد ویئویی و صوتی درباره شرکت جنبش اسلامی ازبکستان در عملیات نظامی مشترک به همراه داعش و جمایت این جنبش از داعش هستیم ".

پیشتر رسانه های گروهی اعلام کرده بودند در نتیجه بمباران مواضع داعش در سوریهتوسط ائتلاف بین المللی در اواخر سپتامبر، ۱۷ شهروند ازبکستان که در جانب داعش می جنگیدند، کشته شده اند.

در ازبکستان اعضای جنبش اسلامی ازبکستان را که مقر | آن در افغانستان قرار دارد، بطور منظم بازداشت می کنند. این جنبش در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط فعالان احزاب اسلام گرای ممنوعه در ازبکستان تاسیس شد.

یادآور می شود گروه تروریستی " دولت اسلامی "(داعش) که اکنون کنترل اراضی پهناوری در شمال و شرق سوریه و شمال و غرب عراق را در دست دارد، روز ۲۹ ژوئن تشکیل خلافت اسلامی در این نواحی را اعلام کرده و اطلاع داده است " عبدالله ابراهیم السامرایی " معروف به " ابوبکر البغدادی " رهبر این گروه، خلیفه است.

دولت عراق برای مبارزه با داعش از جامعه جهانی از جمله آمریکا درخواست کمک نظامی کرده است.

نیروی هوایی آمریکا از ماه اوت به اراضی تحت کنترل داعش در عراق ضرباتی وارد کرده و از روز ۲۳ سپتامبر حملات هوایی به مواضع گروه های تروریستی "داعش"، "جبهه نصرت" و "خراسان"در سوریه را نیز با کمک تعدادی از کشورهای عربی از جمله بحرین، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و اردن آغاز کرده است.