به گزارش افکارنیوز، بعد از انتقاد «نفتالی بنت» وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی از سخنان «جان کری» که گفته بود اسرائیل باعثرشد داعش بوده «آویگدور لیبرمن» و «موشه یعلون» در مقابل بنت، به دفاع از وزیر خارجه آمریکا پرداختند.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، لیبرمن در گفت‌وگو با برنامه «میت د پرس» کانال ۲، از بنت انتقاد کرد. بنت در واکنش به سخنان کری گفته بود، «حتی اگر یک مسلمان انگلیسی، یک مسیحی انگلیسی را سر ببرد، کسانی که همیشه سرزنش می‌شوند، یهودی‌ها هستند».

لیبرمن در واکنش به این اظهارات به حقایق مهمی اذعان کرد و گفت: «بسیار مهم است که برخی حقایق را بیان کنم. وقتی ذخایر مهمات ما در طول عملیات صخره سخت(جنگ علیه غزه) به اتمام رسید، آمریکا بود که برای ما سلاح فرستاد. آمریکایی‌ها بودند که به ما پول دادند و ما را قادر ساختند تا(سامانه ضدموشکی) گنبد آهنین بسازیم. آمریکا بود که در شورای حقوق بشر سازمان ملل به نفع ما رای داد و کسی که مانع به وجود آمدن بسیاری از مشکلات برای ما در شورای امنیت سازمان ملل می‌شود، آمریکا با حق وتوی آن بود».

وی با این توجیه که اختلاف میان دوستان می‌تواند وجود داشته باشد، لزوم حمله به جان کری و بحثسیاسی راه انداختن سر این موضوع را غیرضروری دانست و گفت: «اظهارات بنت شاید باعثجمع شدن رای برای او شود، اما به اسرائیل آسیب می‌رساند».

موشه یعلون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز پیش از عزیمت به واشنگتن برای سفر ۵ روزه، در واکنش به موضع‌گیری‌های اخیر پیرامون سخنان جان کری اظهار داشت: «روابط آمریکا - اسرائیل بر مبنای ارزش‌ها و منافع مشترک است و ما نباید اجازه دهیم اختلافات بر این منافع و ارزش‌ها سایه بیافکند».

وی با تاکید بر اینکه آمریکا در حوزههای مختلف از جمله حوزه امنیتی به اسرائیل یاری رسانده است، بیان کرد که مقامات اسرائیلی باید این موضوع را به یاد آورند و از مقامات آمریکایی به خاطر این مسئله سپاسگزار باشند. یعلون گفت، همکاری امنیتی میان رژیم صهیونیستی و آمریکا هم در میزان آ و هم در اهمیت برای امنیت اسرائیل، بیسابقه بوده است.