به گزارش افکارنیوز، «رولا غنی» همسر «اشرف غنی احمدزی» رئیس جمهور جدید افغانستان، تاکید کرد من با سیاست فرانسه که استفاده از نقاب یا برقع را در اماکن عمومی منع کرده است، کاملا موافق هستم چرا که معتقدم این دو نوع پوشش شبیه چشم بند هستند.

نقاب و برقع که رسانه‌های غربی از آن به عنوان پوشش کامل یاد می‌کنند، صورت فرد را به طور کامل پنهان می‌کند. در قانون مصوب مجمع ملی فرانسه در سال ۲۰۱۰ تصریح شده است هیچ کس حق ندارد در اماکن عمومی چهره خود را بپوشاند و اگر این قانون را نقض کند به پرداخت جریمه ۱۵۰ یورویی محکوم خواهد و در مواردی نیز مجبور خواهد شد یک دوره آشنایی با حقوق و وظایف شهروندی را سپری کند. مجمع ملی فرانسه همچنین در سال ۲۰۱۴ قانونی تصویب کرد که به موجب آن استفاده از حجاب در مدارس و موسسات تحصیلی این کشور ممنوع است.

بانوی اول افغانستان با حجاب معمول که شامل روسری می‌شود و میلیون‌ها زن افغان نیز از آن برای پوشاندن موهای خود استفاده می‌کنند، مخالف نیست.

رولا غنی که لبنانی تبار و مسیحی است، در سال‌های پایانی دهه ۶۰ در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده است.

وی که به خوبی به زبان فرانسه صحبت می‌کند، افزود: یادم هست تمام دختران جوانی که در آن زمان در کلاس‌های درس دانشگاه آمریکایی بیروت شرکت می‌کردند، روسری داشتند و این مسئله برای هیچکس تعجب آور نبود.

همسر رئیس جمهور افغانستان افزود زمانی که بحثبر سر پوشش اسلامی در فرانسه شروع شد، کمی متعجب شدم. به نظر می‌رسد خیلی‌ها حافظه قویی ندارند. در پاریس که غالب اوقات هوایی بارانی دارد، زنان از روسری استفاده می‌کردند و این نوع پوشش مد شده بود.

رولا غنی افزود اگر کسی می‌خواهد از روسری، لباس‌های بلند که تا مچ دست و پا را می‌پوشاند، استفاده کند مسلما انگیزه‌های مذهبی دارد و این به هیچ وجه زننده و آزاردهنده نیست.

اشرف غنی احمدزی ۲۹ سپتامبر امسال به عنوان رئیس جمهور جدید افغانستان و جانشین حامد کرزی زمام امور این کشور اسلامی بسیار سنتی را به دست گرفت.