به گزارش افکارنیوز، سومریه نیوز، هزاران دختر نوجوان و جوان ایزدی، از اقلیت های عراق، در اوایل ماه اوت گذشته به دست عناصر گروهک تروریستی داعش در شمال عراق ربوده شدند. این دختر ۱۵ ساله یکی از اندک افرادی است که توانست از دست گروهک تروریستی داعش فرار کند.

بر پایه این گزارش، نیویورک تایمز به نقل از این دختر عراقی که خواست نامش فاش نشود، نوشت: داعش دختران ربوده شده را از خانواده هاشان جدا می کند و آن ها را همچون کالایی میان عناصر تروریست خود معامله می کند. تروریست های داعش دختران ربوده شده را وادار به ازدواج اجباری می کند و آن ها را به صورت مکرر مورد تعرض قرار می دهد.

بر پایه این گزارش، داعش ماه گذشته در مقاله ای در مجله انگلیسی این گروهک موسوم به " دابق " برخی از اوهامش را درباره " غنائم به دست آمده از عملیات سنجار " مطرح کرد که بر اساس آن ۵ برده زن به " حکومت " داعش داده می شود و بقیه زنان " اسیر " میان سایر تروریست ها تقسیم می شود.

ماثیو باربر، عضو مرکز مدیریت بحران سنجار، در این زمینه گفت: داعش ۵ تا ۷ هزار زن ایزدی را ربوده است.

این درحالی است که سازمان دیده بان حقوق بشر ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد: " ربایش ایزدی ها و اقداماتی که علیه آن ها انجام می شود به مرحله جنایت ضد بشری رسیده است.

دختر ایزدی که موفق به فرار از دست تروریست های داعش شده در ادامه خاطراتش می گوید: داعش اتومبیل خانواده ما – شامل والدین و ۵ خواهر و برادرم - را در مسیر سنجار متوقف کرد و ما را با خانواده های دیگر به شهرداری سنجار برد و در آنجا زنان و کودکان را از مردان و پسران جوان جدا کرد.

وی افزود: آن ها دختران جوان مجرد و دختران بزرگ تر(از نظر سنی) را انتخاب می کردند. من در حالی که می ترسیدم دست مادرم را گرفته بودم؛ یکی از تروریست های داعش جلو آمد و اسلحه اش را روی سرم گذاشت. مادرم به من گفت اگر می خواهی اینجا جلوی چشمم کشته نشوی، برو.

من و دو خواهر ۱۹ ساله و ۱۲ ساله ام با دهها دختر دیگر در قالب کاروانی به موصل منتقل شدیم و به مدت ۹ روز ما را در یک خانه حبس کردند. سپس ما را به ساختمان ۳ طبقه ای بردند که صدها دختر " اسیر " دیگر در آنجا بود.

وی افزود: این ساختمان محل توزیع دختران ربوده شده میان عناصر داعش بود. تروریست هایی که رتبه کمتری داشتند فقط می توانستند یک دختر را انتخاب کنند و آن ها که رتبه بالاتری داشتند، دختران بیشتر.

وی درباره آنچه برای وی و خواهرانش اتفاق افتاد، می گوید: مردی که می خواست من را با خود ببرد و با خودداری من مواجه شد خنجرش را روی گردن خواهرم گذاشت و گفت اگر با او نروم خواهرم را می کشد. این در حالی بود که خواهر کوچکم بهت زده به ما نگاه می کرد.

وی ادامه داد: طی چند هفته ۸ بار مرا به مکان های مختلفی بردند که محل نگهداری دختران ربوده شده بود. سپس از طریق مرز به سوریه منتقل شدم و یک روز را در خانه ای در شهر رقه(در شرق سوریه) گذراندم و سپس تروریست ها مرا با دختران دیگری در بازار برده ها به فروش و مزایده گذاشتند.

وی افزود: دختران ربوده شده مورد تعرض قرار می گرفتند و وادار به ازدواج می شدند، اما من توانستم از پنجره یکی از خانه ها شبانه فرار کنم و به یک روستای مرزی بروم. مردم این روستا مرا پنهان کردند و به یک روستای کردی منتقل شدم و در نهایت به پناهگاه ایزدی ها در شهر خانقین برگشتم.

دختر ایزدی که از دست تروریست های داعش فرار کرده است، تاکید کرد: اکثر دخترانی که مورد تعرض تروریست ها قرار گرفتند آنچه برای آنان اتفاق افتاد را برای غریبه ها مطرح نمی کنند. این اتفاقات باعث شد حدود ۱۵۰ دختر ایزدی دست به خودکشی بزنند.