به گزارش افکارنیوز، پایگاه المسله در گزارشی با عنوان " آیا جنگ علیه عراق در عراق موجب براندازی هیگل شد " آورده است: یک مسئول برجسته عراقی که هیگل را از سال های قبل به خوبی می شناسد گفت: هیگل خواستار به کارگیری همه تلاش‌ها در مقابله با داعش در عراق بود و به نظر من وی با اوباما در این باره اختلاف نظر داشت.

از زمانی که وزیر دفاع در سال گذشته انتخاب شد روابط میان هیگل و تیم امنیت ملی که با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید همکاری می کردند روابط تیره ای بود. با تشدید بمباران در عراق و سوریه مشکلات هیگل افزایش پیدا کرد.

مسئولان آمریکایی آگاه به روابط هیگل با دولت اوباما از روند تیرگی رو به فزونی روابط میان وزارت دفاع در سایه وجود هیگل و کاخ سفید خبر دادند هرچند که به اعتقاد آنها این وضعیت درباره رابطه خود اوباما با هیگل مصداق نداشت.

با وجود اینکه کاخ سفید کوشید که کنار زدن ناگهانی هیگل را اقدامی توافقی با اوباما نشان دهد اما به اعتقاد مسئولان سلسله مشکلات انباشته شده میان کاخ سفید و هیگل به ویژه درخواست هیگل در برهه اخیر برای اتخاذ استراتژی مشخص تر در قبال مقابله با داعش در عراق و سوریه را عامل اصلی می دانند همانطور که از یادداشت های محرمانه این گونه بر می آید.

مسئولان آگاه به اوضاع در واقع حادثه رخ داده را به مثابه عزل وزیر دفاع می دانند. عزل هیگل به اوباما اجازه تزریق خون جدید در تیم امنیتی اش در شرایطی که با چالش های فراوانی در دو سال مانده قدرت خود با آن روبرو است محسوب می شود و به اعتقاد مسئولان امکان اولین وزیر دفاع زن درآمریکا وجود دارد و یکی از برجسته ترین نامزدهای میشل فلورنوی معاون سابق وزیر دفاع است.

المسله در ادامه می نویسد: مسئولانی که نامشان را فاش نکردند اعلام کرده اند که هیگل احساس سرخوردگی از ناتوانی به کارگیری نفوذ در استراتژی امنیتی در جنگ علیه داعش داشت.

جان مک کین سناتور جمهوری خواه که ریاست کمیته نیرهای مسلح در مجلس سنا را برعهده خواهد گرفت بر این باور است: به نظر من استراتژی مشخصی برای مقابله با داعش وجود ندارد و گروهی کوچک از مردم همه تصمیمات را می گیرند.

یک مسئول دیگر به محدودیت هایی که کاخ سفید بر هیگل اعمال می کرد اشاره می کند و اینکه وزیر دفاع در سال گذشته سخنرانی مهمی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی که یکی از مراکز مهم در واشنگتن است ایراد کرده است و کاخ سفید مانع از جلسه پرسش و پاسخ از سوی حاصران پس از سخنرانی شده است.

یک مسئول برجسته دولت آمریکا به گفتگوهای صورت گرفته در نیمه اکتبر گذشته میان وزیر دفاع ۶۸ ساله و اوباما و اینکه هیگل شروع کننده این گفتگو بوده است اشاره کرد.
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در مدح هیگل گفت: مامورتی که به وی واگذار شده بود پایان جنگ در افغانستان بود.

قبل از شکست حزب دموکرات در انتخابات نیمه دوره کنگره در چهارم نوامبر، اوباما در معرض فشارها برای ترمیم تیم امنیت ملی همزمان با افزایش انتقادهای به سبب سلوک کاخ سفید در برخورد با داعش و اقدامات روسیه در اوکراین و دیگر بحران ها بود.

یک مسئول برجسته در دولت آمریکا گفت: هیگل مامور کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان و کاهش هزینه های به شکل کلی بود موضوعی که به اعتقاد مسئولان در وزارت دفاع به مثابه چالشی برای میزان آمادگی نظامی آمریکا همزمان با افزایش چالش ها در سطح بین المللی محسوب می شد. همزمان با افزایش یافتن اهمیت بحران داعش در عراق و سوریه و قرار گرفتن آن در راس اولویت ها، مسئولان برجسته در کاخ سفید مجالی برای تجربه هیگل نمی دانستند و به اعتقاد مسئولان وی حلقه ضعیف برای فعالیت در خاورمیانه بود زیرا انتخاب وی برای ماموریتی دیگر بود.

المسله آورده است: تصمیم تغییر هیگل به دنبال یادداشت ویژه در ماه گذشته هیگل با سوزان رایس مشاور اوباما در امور امنیت ملی که در آن درباره استراتژی دولت آمریکا در سوریه ابراز تردید کرده بود، رخ داد. در این یادداشت هیگل بر ضرورت توضیح نیات درباره بشار اسد رئیس جمهوری سوریه مجادله می کند.

به اعتقاد یک مسئول در کنگره که نامش را فاش نکرد، هیگل در سیاست اوباما در تکیه کردن بر حملات هوایی به تنهایی علیه داعش در عراق و سوریه و عدم به کارگیری نیروی زمینی آمریکا ابراز تردید کرده بود.