به گزارش افکارنیوز، دادگاه جنایی قاهره شنبه گذشته با برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده قتل مصری ها در جریان انقلاب ۲۵ ژانویه و فروش گاز ارزان قیمت به رژیم صهیونیستی، حسنی مبارک، علاء و جمال پسران مبارک و حبیب العادلی وزیر کشور دوره مبارک و ۶ تن از معاونانش را از اتهامات وارده به این متهمان تبرئه کرد.

حکم دادگاه در حالی صادر شد که دادستانی کل مصر به این متهمان اتهاماتی از قبیل قتل ۲۳۹ نفر و زخمی شدن ۱۵۸۸ نفر در اوایل انقلاب ۲۵ ژانویه وارد کرده است.

اتهامات این افراد در ۱۶۲ هزار برگ ذکر شده و دادگاه طی یک سال و ۴ ماه و ۲۲ روز ۵۵ بار جلسه تشکیل داده که ۱۸ جلسه آن محرمانه و غیرعلنی و برای استماع اظهارات ۲۲ شاهد از نیروهای مسلح اختصاص داشته است.

تبرئه مبارک از اتهامات وارده اگرچه با توجه به فضای حاکم بر مصر به خصوص پس از روی کار آمدن «عبد الفتاح السیسی» امری غیر قابل پیش بینی نبود اما خانواده های قربانیان انقلاب را که چشم انتظار مجازات دیکتاتور بودند تا مرهمی برای زخم دلشان باشد، شوکه کرد و به دنبال صدور این حکم اعتراضات در خیابان ها آغاز شد و طی آن درگیری هایی رخ داد که به کشته شدن دستکم ۳ نفر و زخمی شدن تعدادی از افراد منجر شد.

به دنبال تشدید درگیری ها و بالا گرفتن اعتراضات نیز دادستان کل مصر اعلام کرد که بررسی حکم مربوط به پرونده «محاکمه قرن» نشان می‌دهد که خللی قانونی در این حکم وجود دارد و به همین منظور دستور اجرای اقداماتی در جهت اعتراض به احکام صادره در حق متهمان را صادر کرده است.

دادستان کل مصر همچنین دستور گردآوری مجموعه‌ای از دلایل برای اعتراض به حکم تبرئه مبارک را صادر کرد.

اکنون با گذشت یک هفته از ماجرای تبرئه مبارک برخی منابع مصری به نقل از «احمد موسی» روزنامه نگار مصری مدعی مرگ «حسنی مبارک» در بیمارستان نظامی المعادی شدند و برخی منابع نیز ادعا کردند که وی از ساعت ۹ دیشب به کُما رفته است.

پایگاه الیوم السابع به نقل از یک منبع امنیتی گفت: پس از اطلاع یافتن مبارک از اخبار مربوط به مخالفت ها با حکم تبرئه وی، از ساعت ۹ دیشب به کُما رفته است.

در همین رابطه تلویزیون رسمی مصر به نقل از «یسری عبد الرازق» رئیس هیأت داوطلب دفاع از مبارک شایعه مرگ وی را تکذیب کرد.

انتشار شایعه مرگ مبارک همزمان با فراخوان برگزاری تظاهرات میلیونی در سراسر مصر در اعتراض به حکم تبرئه دیکتاتور در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران این شایعه سازی را در راستای مظلوم نمایی مبارک برای فرار از مجازاتی می‌دانند که ممکن است در صدور حکم تبرئه وی تغییراتی ایجاد شود.