به گزارشافکارنیوز،پایگاه خبری احرار الحجاز اظهار کرد: تحولات سیاسی و نیز اقتصادی در عربستان این روزها روند شتابانی پیدا کرده و ابعاد منطقه ای و بین المللی به خود گرفته و چه بسا با فوت پادشاه بهای هربشکه نفت به ۲۰۰ دلار نیز برسد.

بله قربان گویی سران سعودی به اربابان غربی


این تحولات در حالی در جریان است که ماجراجویی های آل سعود در سوریه، لبنان، یمن و عراق با شکست روبه رو شدو دستاوردی جز به هدر دادن منابع مالی بیت المال نداشت و علاوه بر این تلفات جانی و بی ثباتی را برای این کشورها به ارمغان آورد و همه اینها ناشی از اهداف تنگ نظرانه عربستان و تسلیم سران سعودی در برابر خواست اربابان غربی است.

اما موضوع به اینجا ختم نمی شود زیرا در پی این ناکامی های میدانی آل سعود و اربابان آمریکایی آن به فکر افتادند مسیر بازی را تغییر دهند و این بار عربستان را وارد میدان اقتصادی کردند تا رقیبان منطقه ای آن یا همان ایران و روسیه را تضعیف کند.

سقوط بهای نفت به کمتر از ۶۰ دلار


بر اساس این بازی دولت سعوددی با هماهنگی آمریکا نقشه کاهش بهای نفت و کاهش سهم تولید در بازارهای نفتی و همچنین عدم حمایت از بازار را طراحی کردند، در نتیجه بهای نفت به شدت کاهش پیدا کرد تا جایی که قیمت هر بشکه نفت به کمتر از ۶۰ دلار سقوط کرد.

روزهای آینده عربستان آبستن تغییرات داخلی و خارجی خواهد بود


در این میان خاندان حاکم سعودی بر سر اینکه چه کسی پس از فوت ملک عبدالله بر تخت پادشاهی تکیه خواهد زد سخت وارد رقابت شده اند و علاوه بر این رقابت ها و اتهام زنی ها و انتقاد بین گروههای مختلف علنی شده است و اخیرا نیز کاهش قیمت نفت و بار اقتصادی حاصل از آن بر اقتصاد ملی و بودجه این اختلافات را دو چندان کرده و بیش از پیش به آن دامن زده است از همین رو پرواضح است که مرحله آینده آبستن تغییراتی در سطح داخلی و بین المللی خواهد بود.

نکته مهم اینکه روزهای ملک عبدالله به پایان خود نزدیک می شود، زیرا وخامت حال او موجب شد به بیمارستان گارد ملی در ریاض منتقل شود که این نشان می دهد روند تحولات در عربستان به سمت بحران شدید بر سر قدرت در حرکت است.

از طرف دیگر این روزها شاهد موجی از انتقاد امیران سعودی از یکدیگر هستیم که حتی در برخی موارد تا حمله به یکدیگر نیز پیش رفت.

در همین ارتباط امیر ولید بن طلال، وزیر نفت و اقتصاد را به دلیل سیاست های نفتی و مالی کشور مورد انتقاد قرار داد و در واقع این انتقاد متوجه مسئولان تصمیم گیر و راس هرم نظام حاکم سعودی است.

اما انتقاد امیر سعود بن سیف النصر و خالد بن طلال شدیدتر از دیگران بود زیرا این دو رئیس دربار را خطاب قرار داده و از اوضاع جاری کشور انتقاد کردند.

این انتقاها بیانگر این است که پس از فوت پادشاه، اوضاع کشور به سمت هرچه بحرانی تر شدن پیش خواهد رفت.

همچنین تکاپوی اعتراض آمیز مردمی و شکایت آنان از اوضاع کشور مزید بر علت شده و بحران دیگری را در کشور رقم می زند و طبیعی است که این نیز صادرات نفت عربستان به بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه بهای نفت حتی تا ۲۰۰ دلار نیز افزایش خواهد یافت.

نکته قابل ملاحظه اینکه سیاست‌های مقطعی عربستان و بازی با بازار نفت از طریق افزایش و سپس کاهش صادرات به زودی دامن عربستان را خواهد گرفت و آن را با چالش هایی روبه رو خواهد کرد که امکان پشت سرگذاشتن آن وجود ندارد.

روزهای آینده گواه روشنی از اشتباهات دولت ها و در پیش گرفتن سیاستهای مغرضانه آنان علیه سایر ملت ها و کشورها خواهد بود.