به گزارشافکارنیوز،پایگاه خبری العهد اظهار کرد: چنانچه بهای نفت به کمتر از ۵۰ دلار برسد عربستان نیمی از درآمدهای نفتی خود را که در سال ۲۰۱۳ به ۲۷۶ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ به ۲۴۸ میلیارد دلار رسید، از دست خواهد داد.

در این میان ولید بن طلال شاهزاده سعودی با انتقاد از سیاست مالی و اقتصادی عربستان تاکید کرد که کشور به مرحله خطرناکی رسیده است.

پس از اعلام کسر بودجه در سال ۲۰۱۵ ناشی از کاهش قیمت نفت، وی به شدت از سیاست اقتصادی عربستان انتقاد کرد.

این شاهزاده میلیاردر سعودی در نامه‌ای به وزیر دارائی عربستان ضمن اشاره به برداشت از صندوق ذخیره ارزی به منظور مقابله با کسر بودجه گفت: اکنون به مرحله خطرناکی رسیده‌ایم.

بن طلال تاکید کرد ریاض نباید از هزینه های تعیین شده در بودجه پا را فراتر می گذاشت به ویژه اینکه بهای نفت سیر نزولی پیدا کرده است.

وی افزود اگر عربستان به هزینه های تعیین شده در بودجه سال گذشته پایبند بود، اکنون دستکم ۵۰ میلیارد دلار مازاد بودجه داشت.

وی همچنین یادآور شد که ناتوانی دولت در کنترل هزینه ها در دو سال اخیر موجب برداشت مبلغ ۵۳ میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی ۷۵۰ میلیارد دلاری کشور شد.

این در حالی است که با ادامه روند کاهش بهای نفت از نیمه ژوئن تا کنون قیمت آن به نصف کاهش پیدا کرد که دلیل آن افزایش عرضه نفت و کاهش تقاضای چهانی و نیز افزایش قیمت دلار بود.

اما حساسیت کاهش بهای نفت برای عربستان هنگامی روشن می شود که بدانیم عربستان ۹۰ درصد از درآمد خود را از فروش نفت تامین می کند.

کسری بودجه گریبان گیر عربستان می‌شود

در این میان کسری بودجه فراوان که پیش بینی می شود گریبان گیری عربستان شود، معادل ۳۸.۶ میلیارد دلار است که بالاترین رقم کسری بودجه این کشور از سال ۲۰۱۱ تاکنون به شمار می رود.

ریاض در سال ۲۰۱۴ هم اعلام کرد به علت عدم تطابق درآمدها و هزینه های اعلام شده در بودجه، کسری بودجه آن بالغ بر ۱۴.۴ میلیارد دلار بود.