به گزارش افکارنیوز، دور نگه داشتن زنان از انظار عمومی در جهان یهودیان اولترا ارتدوکس اصلا عجیب نیست. در احزاب سیاسی اسرائیلی که نماینده اولترا ارتدوکس ها هستند، زنان صراحتا از شرکت در انتخابات کنست منع می شوند. در انتشارات و تبلیغاتی که به این بخش مربوط می شود، تصاویر زنان به هیچ وجه وجود ندارد و دنیایی را به تصویر می کشد که در آن تنها مردان و پسرها حضور دارند. در برخی موارد آنها از چاپ نام زنان نیز اجتناب می کنند.

از این گونه مسائل در جامعه یهودی اولترا ارتدوکس کم اتفاق نمی افتد اما در برخی موارد مسائلی رخ می دهد که چنان شگفت آور است که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد - مانند تکذیب این واقعیت که در جهان گسترده تری که در ورای جامعه یهودی اولترا ارتدوکس وجود دارد، زنان در عرصه جهانی می ایستند و وقایع را شکل می‌دهند.
نشریه اسرائیلی مرکل را حذف کرد
عکس اصلی

این همان پیامی است که تصویر به دقت فتوشاپ شده راهپیمایی اتحاد یکشنبه رهبران جهان در پاریس به همراه دارد. این تصویر در روزنامه اولترا ارتدوکس «هامواسر» منتشر شد که صف رهبران جهان با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را به صفی از مردان تبدیل کرد.
البته این تنها مرکل نبود که از صف راهپیمایان حذف شده بود. دیگر زنانی که قربانی این حذف فتوشاپی شدند، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادهی اروپا و آن هیدالگو، شهردار پاریس بود که برای محکوم کردن حملات چهارشنبه گذشته به دفتر مجله طنز «شارلی ابدو» در این راهپیمایی شرکت کرده بود اما به نظر می رسد آنقدر مهم نبوده که بخواهد در این عکس جای بگیرد.
نشریه اسرائیلی مرکل را حذف کرد
عکس فتوشاپ شده
رابی الیاهو فینک، از وبلاگ نویسان هاآرتص در صفحه فیس بوک خود نوشت: «این مسئله بسیار ناراحت کننده و ورای بهانه معمول مبنی بر حفاظت از عفت زنان بود. اگر آنها نمی خواهند زنان را ببینند، به سادگی صورت مرکل را می پوشاندند یا محو می کردند. چرا باید تصویر را به گونه ای جلوه دهند که انگار هیچ زنی در این صحنه وجود نداشته؟ این مسئله هیچ ربطی به زل زدن به زنان یا تحریک جنسی ندارد. بلکه تلاشی است برای حذف کامل زنان از دایره عمومی. آنها به جامعه خود این طور القا می کنند که زنان در جوامع خارج از اینجا هیچ جایگاهی ندارند.»
در سال ۲۰۱۱ اتفاق مشابهی در آمریکا رخ داد، زمانیکه هفته نامه دیزایتون بروکلین که آن هم سیاست «هیچ تصویری از زنان» را دنبال می کند، تصویر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا را از تصویری که لحظه نظارت اوباما و تیمش بر حمله و کشتن اسامه بن لادن را به نمایش می گذاشت، حذف کرد.
نشریه اسرائیلی مرکل را حذف کرد
در مورد حذف تصویر کلینتون، فشارهای سیاسی آنقدر زیاد شد که این هفته نامه در نهایت مجبور به انتشار بیانیه ای شد مبنی بر اینکه ویرایشگر عکس، یادداشت کاخ سفید در مورد اینکه هرگونه تغییر عکس ممنوع است را ندیده و مراتب پشیمانی و عذرخواهی خود را برای کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا ارسال کرد. ضمن اینکه آنها در نامه عذرخواهی نوشتند «توانایی های منحصربه فرد، استعداد و همدردی کلینتون» را تحسین می کنند.
آیا روزنامه اسرائیلی هامواسر نیز عذرخواهی مشابهی را تقدیم مقامات ارشد زن اروپایی حذف شده از این عکس را تقدیم خواهد کرد؟