به گزارش افکارنیوز، یک کهنه‌سرباز ۶۶ ساله جنگ ویتنام به نام «اندرو برنان» روز سه‌شنبه(دیروز) با تزریق مواد سمی در ایالت «جورجیا» آمریکا اعدام شد.

مقامات این ایالت می‌گویند که او متهم به قتل یک معاون کلانتر در سال ۱۹۹۸ است و روز گذشته به این دلیل اعدام شد که دیوان عالی جورجیا به همراه هیأت مدیره آزادی مشروط این ایالت حاضر به توقف اجرای حکم اعدام این فرد نشدند.

قرار بود برنان طبق برنامه ساعت ۱۷:۰۰ روز سه‌شنبه به وقت محلی در زندانی در «جکسون» جورجیا با تزریق مواد سمی اعدام شود اما طبق حکم دادگاه، وی ساعت ۲۰:۳۳ شب گذشته اعدام شد.

او در حالی اعدام شد که وکلایش امید داشتند که حکم صادر شده برای موکلشان غیرقانونی اعلام شود زیرا بارها اعلام کرده بودند که برنان که در دهه ۱۹۷۰ در ویتنام خدمت می‌کرده است، از بیماری روحی استرس پس از ضربه رنج می‌برده است و در حین تیراندازی دچار اختلالات دو قطبی شده بوده است و داروهایش را مصرف نکرده بود.

از آغاز سال جاری میلادی، این اولین اعدام در آمریکا به حساب می‌آید و آمریکا که خود یکی از منتقدان حقوق بشر است، اولین بار نیست که افراد مبتلا به اختلالات روانی را اعدام می‌کند.

از سال ۱۹۶۷ که دولت فدرال ایالات متحده آمریکا مجازات اعدام را دوباره مجاز کرد تا ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ ، یک هزار و ۳۹۴ مورد مجازات مرگ در سراسر آمریکا اجرا شده است و از آغاز سال ۲۰۱۴ تا پایان همان سال، ۳۵ نفر در ایالات مختلف آمریکا اعدام شدهاند.