گروه بین الملل -

«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به انتقادات آمریکا از کشورش به دلیل رابطه آن با جنبش حماس گفت: «همه کشورها تفاوت میان مواضع سیاسی گذشته و کنونی حماس را می دانند و ترکیه یکی از مهمترین کشورهایی ست که موجب ایجاد این تفاوت شد.» وی ادعا کرد: «ما همچنین اکنون حماس را متقاعد کردیم که هم زمان با دستیابی به راه حل دائمی برای فلسطینیان، کشور مستقل " اسرائیل " را نیز به رسمیت بشناسد.»

به گزارشافکارنیوز؛ چاووش اوغلو خاطر نشان ساخت ترکیه خواستار کمک به فلسطین برای برقراری صلح در خاورمیانه است و به این منظور با تمام کشورهایی که خواستار کمک هستند، بحثو گفتگو و آن ها را قانع می کند. وی افزود گفت و گوهای ما با حماس در زمینه برقراری روند صلح است و اخبار منتشر شده پیرامون اینکه ما با سفر فرماندهان حماس به ترکیه مخالف هستیم را هرگز نمی فهمیم؛ چرا که همه از روابط میان ما با خبر هستند.

وزیر امور خارجه ترکیه در این راستا تصریح کرد ترکیه در تشکیل دولت وحدت ملی در فلسطین پیشگام تر از بقیه کشور ها بود. گفتنی ست که رژیم صهیونیستی با این تشکیل دولت مخالف است؛ چرا که اشاره مهمی به سوی تشکیل کشور مستقل فلسطین به شمار می رود.

به گفته چاوش، حتی مخالفان حماس نیز بر لزوم حضور آن در مذاکرات به منظور دستیابی به صلح جامع تاکید می کنند. وی ابراز تعجب کرد که چرا برخی کشورها با گفتگوی میان ترکیه و حماس در رابطه با مساله صلح مخالف هستند، در صورتی که حماس در چارچوب راه حل تشکیل دو کشور، "کشور اسرائیل" را به رسمیت خواهد شناخت.