به گزارشافکارنیوز، شبکه بی‌بی‌سی خبر داد یک ناو سنگاپوری بدنه اصلی هواپیمای ایرباس وابسته خطوط هواپیمایی «ایرآسیا» را پیدا کرد.

از روز حادثه(دو هفته پیش تا کنون) تیم‌های جست‌وجو برای کشف قطعات هواپیما و اجساد سرنشینان در تلاش بودند. پیش از این هر دو جعبه سیاه هواپیمای خطوط هوایی «ایر آسیا» در بستر دریای جاوه کشف شده بود.

با بررسی اطلاعات به دست آمده مقامات اندونزیایی اظهارات ضد و نقیضی از این فاجعه ارائه دادند که من جمله انفجار این هواپیما را پیش از سقوط به درون دریا محتمل دانستند.

به گفته برخی کارشناسان، تغییر فشار داخل هواپیمای سانحه‌دیده به دلیل تغییر ناگهانی شرایط جوی، خطوط هوایی «ایر آسیا» مالزی می‌تواند دلیل انفجار آن باشد.

پیش از این مقامات وزارت راه اندونزی اعلام کردند، پرواز شرکت هوایی «ایر آسیا» اجازه پرواز در آن مسیر هوایی را در روز حادثه نداشته است و هواپیمای گمشده مالزیایی در اطاعت از دستورات و رعایت چهارچوب مسیر هوایی تخطی کرده است.

هواپیمای ایر باس پرواز QZ۸۵۰۱ از خطوط هوایی ایر آسیا، روز ۲۸ دسامبر (دو هفته پیش از این) از فرودگاه سورابایای اندونزی رهسپار سنگاپور بود که در میانه راه با ۱۶۲ سرنشین سقوط کرد و کلیه سرنشینان آن کشته شدند.