به گزارشافکارنیوز، «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن، در پی اعلام خبر کشته شدن خبرنگار کشورش گفت: ژاپن با قاطعیت با گروه تروریستی داعش مبارزه خواهد کرد.

داعش روز گذشته اعلام کردگروگان ژاپنی،» کنجی گوتو»، را گردن زده است.

داعش این خبر را با پخش ویدئویی در شبکه‌های اینترنتی اعلام کرد. درباره درست بودن این ویدئو نیز ژاپن اعلام کرده است شک زیادی ندارد.

شینزو آبه رئیس جمهور ژاپن به این خبر واکنش نشان داد و گفت وی هر آنچه در توان داشته برای آزادی این خبرنگار کشورش انجام داده است.

وی همچنین گفت توکیو همراه با جامعه بین الملل برای سپردن قاتلان گروگان ژاپنی به عدالت تلاش می‌کند.

خبرنگار فرانس ۲۴ در توکیو در این باره می‌گوید شینزو آبه بعد از اعلام خبر گردن زده شدن خبرنگار ژاپنی کنفرانسی خبری برگزار و انزجار خود را از این اقدام گروه داعش ابراز کرد.

وی در عین حال با قاطعیت از مبارزه با گروههای تروریستی سخن گفت.

باید به این نکته اشاره کرد که ژاپن در ائتلاف بین المللی مبارزه با گروه تروریستی داعش حضور ندارد. اما شینزو آبه این بار قول داد کمک‌های مالی خود برای مبارزه با داعش را افزایش خواهد داد.

نخست وزیر ژاپن با این سخنان نشان دهد که کشورش تحت تاثیر گردن زده شدن خبرنگارش قرار نگرفته است و مرعوب تهدیدات گروه داعش نیز قرار نخواهد گرفت.

در همین حال «یوشیهیده سوگا» سخنگوی دولت ژاپن ضمن تاسف آور خواندن اقدام داعش در به قتل رساندن گروگان دوم، این اقدام را وحشیانه توصیف کرد.

سخنگوی دولت ژاپن در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره صحت فیلم ویدئویی داعش گفت: پس از یک بررسی گسترده ما معتقدیم این فیلم به احتمال زیاد واقعی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرد حاضر در این ویدئو کنجی گوتو روزنامه نگار ۴۷ ساله ژاپنی است، گفت: ما اینطور فکر می‌کنیم.

وزیر خارجه ژاپن درباره اقدام داعش در اعدام تبعه این کشور ابراز تاسف کرد و گفت: با این وجود تغییری در سیاست‌های بشردوستانه خود ایجاد نمی‌کنیم زیرا این به منزله شکست در برابر تروریست هاست.

«فومیو کاشیدا» گفت: ما همه عمیقا متاثریم. این اقدام غیرمعقولانه و این موضوع از نظر انسانی به سختی قابل باور است. اسارت انسان‌های بیگناه و بازی کردن با جان آن‌ها و گرفتن زندگی از ان‌ها نمی‌تواند فراموش شود.

وی افزود: دولت ژاپن به تلاشهای خود در زمینه امور بشردوستانه ادامه می‌دهد. اگر ما سیاست‌های خودرا به خاطر ترس از مخاطرات موجود تغییر دهیم این به معنای شکست در برابر تروریست‌ها است.

مادر گروگان ژاپنی کشت هشده توسط داعش نیز یکشنبه اعلام کرد برای شرح دادن، غم از دست دادن پسر خود کنجی گوتو، «نمی‌تواند هیچ کلمه‌ای را پیدا کند».

جونکو ایشیدو مادر دومین تبعه ژاپنی کشته شده به دست داعش، در حالیکه به شدت گریه میکرد به خبرنگاران گفت: این اسفناک است اما کنجی رفته است. من نمیتوانم برای شرح دادن احساساتم درباره مرگ غم انگیز پسرم کلماتی را پیدا کنم.