به گزارش افکارنیوز، روزنامه " بیزینس اینسایدر " چاپ آمریکا در گزارشی اعلام کرد: مدارک جدیدی که ارتش آمریکا مهر محرمانه اش را شکسته است، حاوی جزئیاتی درباره " عواد ابراهیم سامرایی " معروف به ابوبکر بغدادی است و نشان می دهد که سرکرده داعش چه زمانی در یکی از بازداشتگاه های آمریکا به سر می برد.

این روزنامه آمریکایی نوشت: طبق این مدارک؛ بغدادی روز ۴ فوریه ۲۰۰۸ در فلوجه بازداشت شد؛ وی در زندان های متعددی از جمله بوکا و اردوگاه افعی حبس گردید، ولی پس از مدتی آزاد شد.
بیزینس اینسایدر خاطرنشان کرد: بغدادی هنگامی که به دیدن دوستش نصیف نعمان نصیف در فلوجه می رفت، بازداشت شد و قبلاً تصمیمی برای بازداشت وی اتخاذ نشده بود.
پرونده بازداشت بغدادی نشان می دهد که وی به عنوان یک شهروند عادی بازداشت شده بود؛ زیرا هنگام بازداشت نَه مسلح بود و نَه عضو هیچ سازمان خارجی و فقط به علل امنیتی بازداشت شد و در پرونده اش محل تولد وی فلوجه و عمرش ۴۳ سال ثبت گردید ولی زمان تولدش ذکر نشده است.


القاعده روز ۱۶ مه ۲۰۱۰ ابوبکر بغدادی را به عنوان جانشین ابوعمر بغدادی سرکرده سابق شاخه خود در عراق منصوب کرده بود.
دولت عراق روز ۱۹ آوریل ۲۰۱۰ اعلام کرد که ابوعمر بغدادی و معاونش ابوحمزه المهاجر(ابوایوب المصری) در حمله هوایی ارتش به منطقه الثرثار استان صلاح الدین به هلاکت رسیدند.