گروه بین الملل -

داعش همچنان نشانه هایی را برای حمایت مالی از سوی هواداران عرب خود در خارج از خاک سوریه و عراق دریافت می کند که باعثمی شود تلاش های خود را در جهت گسترش جنگ، افزایش دهند؛ این چیزی است که یک مقام کرد در گفتگو با روزنامه ایندیپندنت در روز یکشنبه بیان کرده است.

به گزارشافکارنیوز؛ دولت آمریکا همچنین برای متوقف ساختن برای از کشورهای عرب به پرداخت حقوق تروریست های داعش که تعداد آنها بیش از ۱۰۰هزار نفر است، تلاش هایی را انجام می دهد.

فواد حسین، رییس دفتر مسعود بارزانی می گوید: «بسیاری از کشورهای عرب با داعش همدردی می کنند و آن را به پول تبدیل می سازند. این یک فاجعه است … تا زمانی که کمک های مالی توسط کشورهای عربی به صورت آشکار کمتر یا بیشتر به شبه نظامیان مخالف سوری وابسته به القاعده داده شود، آنها کسانی هستند که دارای پول و سلاح هستند.»

فواد حسین گرچه مشخص نکرد که چه کسانی و چه کشورهایی داعش را تامین مالی می کنند اما گفت که آنها کشورهای نفت خیز خلیج فارس هستند که تروریست های سنی عراق و سوریه را در گذشته از لحاظ مالی تامین می کردند.

محمود عثمان، عضو پارلمان عراق که اکنون بازنشست شده است می گوید کشورهای عربی به داعش پول می دهد تا از آنها قول بگیرد که در داخل خاک این کشورها دست به عملیات تروریستی نمی زند.

با وجود آنکه به نظر می رسد که دو طرف این جنگ از لحاظ منابع و نیروی انسانی تحت فشار قرار دارند اما داعش نیروی انسانی و منابع کافی را برای یک جنگ طولانی در اختیار دارد. طبق مصاحبه تلفنی روزنامه ایندیپندنت با تعدادی از شهروندان موصل، داعش از هر خانواده حداقل یک مرد جوان را به عنوان سرباز وظیفه استخدام کرده است. مجازات شدیدی برای کسانی که حاضر به جنگ درکنار داعش نیستند در نظر گرفته شده است؛ از هشتاد ضربه شلاق تا صدور حکم اعدام.

تمام سربازان استخدامی دارای حقوق ماهیانه ۵۰۰دلاری هستند که این میزان حقوق اکنون به ماهی ۳۵۰دلار رسیده است و افسران و فرماندهان بیش از این میزان حقوق می گیرند. یکی از مقامات رسمی که خواست نامش افشا نشود می گوید که تروریست های خارجی که تعداد آنها بالغ بر ۲۰هزار نفر است، حقوق و دستمزدی بالاتر از سایرین دارند که مبلغ آن از ۸۰۰دلار در ماه آغاز می شود.

فواد حسین می گوید: درحالیکه در سال گذشته سیا ادعا کرد که تنها ۲۰هزار و ۳۱هزار و ۵۰۰نفر عضو دارد که صدها هزار نفر به داعش پیوسته بودند. همچنین فواد حسین گرچه انجام حملات موفقیت آمیز به موصل را رد نمی کند اما معتقد است که این شهر به زودی آزاد نخواهد شد. او تاکید دارد که نیروهای پیشمرگه کرد برای آغاز نبرد علیه داعش در موصل و شکست آنها به تجهیزاتی به مراتب پیشرفته تر نیاز دارند. او می گوید: «ما تاکنون برای شکست داعش خون های زیادی داده ایم. در این مبارزات، ۱۰۱۱ نیروی پیشمرگه کرد کشته و حدود ۵هزار نفر نیز زخمی شده اند.»

او نکته مهمی را خاطر نشان می سازد: «گرچه آزادسازی و بازپس گیری موصل برای کردها و دولت عراق سخت و خطرناک است اما نمی توانیم آن را به حال خود رها کنیم. درآنجا بود که داعش اولین پیروزی بزرگ خود را کسب کرد و ابوبکر البغدادی آغاز خلافت خود را به طور رسمی اعلام کرد … موصل از نظر سیاسی و نظامی بسیار مهم است و بدون شکست داعش در موصل، سخت است بتوانیم از شکست آن در سایر نقاط عراق صحبت کنیم.»


دکتر عثمان می گوید که اختلافات به طور غیرقابل باوری اکنون گسترده است. داعش گرچه دشمنان زیادی را برای خود ساخت اما ممکن است با عدم توانایی در اتحاد (دشمنانش) نجات پیدا کرده باشد.