به گزارشافکارنیوز،روزنامه ایندیپندنت با اشاره به منابع مالی داعش نوشت، بودجه‌ای که پیش از این به دست اعراب خلیج فارس برای مخالفان سوری ارسال می‌شد، تبدیل به منابع مالی داعش شده است.

یک مقام منطقه کردستان عراق به روزنامه ایندیپندنت گفت، داعش هم‌چنان از سوی برخی کشورهای عربی حمایت مالی شده که همین امر به داعش امکان گسترده‌تر کردن مبارزاتش را می‌دهد.

«فوأد حسین» رییس دفتر «مسعود بارزانی» رییس منطقه کردستان عراق روز یک‌شنبه(امروز) به روزنامه ایندیپندنت گفت بسیاری از کشورهای عربی، احساس ترحمی را که نسبت به داعش دارند در غالب کمک‌های مالی به این گروه نشان می‌دهند.

ایندیپندنت به نقل از وی ادامه می‌دهد تا کنون برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به نیروهای مخالف دولت سوریه کمک مالی می‌کردند اما اکنون این افراد جذب داعش و النصره و القاعده شدند و درواقع اکنون داعش و النصره و القاعده هستند که کمک مالی دریافت می‌کنند.

وی هم‌چنین گفت پول نفت کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که پیش از این مخالفان دولت سوریه را تامین می‌کرد، ‌ امروز در اختیار داعش است.

فوأد حسین درادامه دلیل کمک‌های مالی کشورهای عربی به داعش را ترس آنان از حملات داعش دانست و افزود داعش با دریافت کمک‌های مالی این کشورها، به آنان وعده می‌دهد عملیاتی در خاکشان انجام ندهد.

با توجه به برآوردهایی که ایندیپندنت از طریق گفت‌وگوهای متعدد و جمع‌آوری اطلاعات داشته است، نیروهای محلی داعش در عراق حقوق ماهیانه‌ای معادل ۵۰۰ دلار دریافت می‌کردند که اخیرا به ۳۵۰ دلار در ماه کاهش یافته اما نیروهای رده بالاتر و فرماندهان داعش مبالغی به مراتب بالاتر دریافت می‌کنند. ایندیپندنت ادامه می‌دهد حدود ۲۰ هزار نیروی خارجی برای داعش مبارزه می‌کنند که این افراد هم با حداقل حقوق ماهیانه ۸۰۰ دلار و بالاتر از آن عضو داعش شدند.
تروریستهای داعش از تابستان سال گذشته بر بخشهایی از عراق تسلط یافته و به کشتار و جنایات علیه مردم این کشور از هر دین و مذهبی میپردازند. تروریستهای داعش که پیش از این در غالب نیروهای معارض دولت سوریه در آن کشور دست به جنایات علیه مردم و دولت سوریه مشغول بودند، همواره تحت حمایت مالی و نظامی برخی کشورهای عرب منطقه و کشورهای غربی بودند که اکنون به معضلی برای همین کشورها تبدیل شدند.