به گزارشافکارنیوز،با وجود افزایش انتقادها در پاکستان از دخالتهای عربستان، این دو کشور روابطی خوب و دیرینه دارند و کمک های مالی ریاض به دولت اسلام آباد همچنان ادامه دارد.

حمله طالبان پاکستان به مدرسه فرزندان نیروهای ارتش در پیشاور در دسامبر ۲۰۱۴ که بیش از ۱۵۰ کشته برجا گذاشت و اکثر قربانیان کودک بودند، باعثشد که دولت اسلام آباد برنامه ای برای پایان دادن به حملات تروریستی آماده کند و همچنین پیشنهاد داد که کنترل و نظارت بر مدارس به اصطلاح دینی بیشتر شود.

رسانه ها و وزرای پاکستان به بررسی مساله تأثیر حمایت مالی عربستان از این مدارس به اصطلاح دینی در ناآرامی ها و خشونت های کشور خود می پردازند؛ که این امر باعثتیرگی روابط پاکستان و عربستان برای اولین بار خواهد شد.

" ریاض حسین پیرزاده " وزیر هماهنگی امور ایالت ها و دولت فدرال پاکستان چندی پیش دولت عربستان را به ناامن کردن کشورهای اسلامی متهم کرده بود که سفارت عربستان در اسلام آباد هفته گذشته در واکنش به این اتهام، مدعی شد که دولت متبوعش پس ازموافقت دولت اسلام آباد اموالی را به مدارس به اصطلاح دینی پاکستان اعطا می کند.

وزارت خارجه پاکستان نیز اعلام کرد، افرادی که به صورت شخصی و غیررسمی اموالی را در اختیار مدارس دینی می گذارند، برای قطع کمک های اعطائی به گروه های تروریستی بیش از پیش تحت کنترل و نظارت خواهند بود.

هر چند وزارت خارجه پاکستان در بیانیه خود نام عربستان را ذکر نکرد ولی مضمون بیانیه بیانگر انتقاد تلویحی از عربستان بود.
عربستان همچنین به علت نابود کردن پرندگان نادر و در حال انقراض پاکستان نیز در معرض انتقادات شدید است زیرا شاهزادگان عربستانی در ایالت های جنوبی سند و بلوچستان پاکستان به شکار پرنده کمیاب هوبره می پردازند.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) هوبره را در لیست حیوانات رو به انقراض گنجانده است و دستگاه قضایی پاکستان نیز حکم ممنوعیت شکار هوبره را صادر کرده است ولی دولت اسلام آباد همچنان به شاهزادگان عربستان اجازه شکار چنین پرنده نادری را می دهند که این امر بیانگر ترجیح دادن روابط با عربستان بر منافع ملی و حفظ محیط زیست و طبیعت است.

تلگراف های درز یافته هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۰۹ حاکیست که دولت عربستان بزرگترین حاملی مالی گروه های تروریستی در جهان است.
در یکی از این تلگراف ها آمده است: طالبان و لشکر جهنگوی پاکستان جزء گروه های تروریستیِ برخوردار از حمایت های مالی عربستان هستند.
نواز شریف نخست وزیر کنونی پاکستان روابط بسیار مستحکمی با خاندان سلطنتی آل سعود عربستان دارد زیرا پس از اینکه پرویز مشرف حاکم نظامی وقت پاکستان وی را تبعید کرد، مدت ۱۰ سال مقیم عربستان بود.

دولت پاکستان سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که کمکی مالی به ارزش یک و نیم میلیارد دلار از کشوری مسلمان و دوست دریافت کرده است که کارشناسان سیاسی معتقدند این کمک در واقع هدیه عربستان بوده است.
نجم الدین شیخ وزیر خارجه پاکستان نیز اعلام کرد : اکثر حملات تروریستی پاکستان با کمک های مالی کشورهای دیگر اجرا می شود .