به گزارش افکارنیوز، اداره فتوای مصر امروز جمعه در بیانیه ای اقدام عناصر داعش در نابودی آثار و مجسمه های تاریخی قوم آشور در موزه نینوا در شهر موصل در شمال عراق را به بهانه آنکه اینها بتهایی هستند که باید نابود شوند، محکوم کرد و از تمام کشورهای جهان خواست تا برای پایان دادن به این تجاوزگریها علیه میراثفرهنگی وارد عمل شوند.

در این بیانیه آمده است: نقطه نظرات و دیدگاه های نامعمول این گروه تروریستی در تخریب آثار باستانی، دیدگاه های واهی و گمراه کننده هستند و متکی به هیچ سند شرعی نمی باشند؛ بویژه که این آثار تاریخی در تمام مناطقی که مسلمانان فتح کردند، وجود داشتند با این حال؛ هیچ یک از صحابه گرامی دستور تخریب و یا حتی نزدیک شدن به آنها را ندادند؛ این صحابه نسبت به ما به دوران رسول اکرم(ص) نزدیکتر بودند. حتی برخی از آنها در هنگام فتوحات اسلامی به مصر آمدند و اهرام ها و مجسمه ابوالهول و …را دیدند و هیچ فتوا یا یک نظرشرعی ضد این آثار که دارای ارزش تاریخی عظیمی هستند، صادر نکردند.

اداره فتوای مصر در بیانیه خود خاطرنشان کرد: این آثار از جمله ارزشها و اشیای تاریخی به شمار می آیند که در زندگی مردم و جامعه تاثیر دارند زیرا بیانگر تاریخ و گذشته و ارزشهای آن جامعه هستند. همچنین می توان از طریق این آثار از اقوام گذشته عبرت گرفت. از این رو، صدمه زدن به این آثار به بهانه آنکه اسلام وجود این اشیاء را حرام کرده است، بیانگر نوعی رویکرد افراطی است که از جهل و نادانی نسبت به دین اسلام برخاسته است.

اداره فتوای مصر از تمام کشورها و سازمان های ذیربط خواست تا تمام تدابیر لازم برای پایان دادن به تخریب میراثفرهنگی در هرکجا که باشد، اتخاذ کنند و باید بر طبق اصول و سیاستهای تعیین شده در پیمان ها و معاهدات بین المللی و اسلامی این میراثفرهنگی حفظ و نگهداری شوند.

اداره فتوای مصر با تاکید بر لزوم وضع قوانینی به منظور حفظ میراثتمدنی و مقابله با عاملان تخریب آن، از تمام علمای دینی و ائمه مساجد و کشیش ها خواست تا به مسئولیت خود برای آگاه کردن مردم به لزوم حفظ میراثتمدنی خود و مقابله با فتواهای نامعمول برای تخریب اثارتاریخی عمل کنند.

گروه تروریستی داعش روز گذشته یک فایل تصویری از اقدام عناصر خود در تخریب محتویات موزه نینوا در شهر موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق منتشر کرد. موزه نینوا یکی از مهمترین موزه های جهان به شمار می آید.