به گزارش افکارنیوز، در اقدامی جدید که بر ارتباط مستحکم گروه تروریستی داعش با نظام رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تاکید می کند، برخی وکلای مدافع ترک و مسئولان جمعیت همکاری و همبستگی با خانواده های زندانیان ترکیه اظهار داشتند که هواداران این گروه تروریستی، جوانان و کودکان بازداشت شده در زندانهای استان " وان " در شرق ترکیه را با اطلاع دستگاه های ذیربط برای پیوستن به داعش جذب می کنند که این امر، رسوایی دیگری مبنی بر همدستی دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه در حمایت از داعش و مشارکت در گسترش و توسعه این گروه تروریستی و ملحق کردن تروریستهای جدید به آن به شمار می آید.

خبرگزاری دولتی سوریه نوشت: احمد ایجون رییس جمعیت همکاری و همبستگی با اهالی بازداشت شدگان و زندانیان ترکیه، در نشستی مطبوعاتی که پس از دیدار با جوانان بازداشت شده در زندانها برگزار کرد، گفت: جوانان زندانی تاکید کردند که برخی اشخاص با ریش های بلند تحت نام ارائه دوره های آموزش آرایشگری و یا حرفه های دیگر به زندان می آیند تا به نفع داعش تبلیغ کنند.

وی افزود: این جوانان در طول دوران بازداشت، در معرض ضرب و جرح و شکنجه و فشارهای روانی قرار می گیرند و قبل از آنکه آنها را به دادگاه یا به بیمارستان ببرند، در هنگام بازرسی و تفتیش، آنها را به طور کامل لخت می کنند.

جهان یامان یک وکیل مدافع با اشاره به آسیب های روحی جوانان و کودکان بازداشت شده، از وزیر دادگستری ترکیه خواست تا درباره مشکلات موجود در زندانها توضیح دهد.

در همین حال، روزنامه " کارشی " چاپ ترکیه نیز به تجاوز به کودکان و خشونتها در زندانهای " سنجان " در آنکارا و " بوزانتی باضنه " و " شاکران " در ازمیر و آنتالیا اشاره کرد.

به نوشته این روزنامه، در گزارشی که مرکز " طرح نظارت بر زندانهای کودکان " درباره وضعیت زندان در سنجان در آنکارا تهیه کرده، آمده است: کودکان بازداشت شده در هنگام رفتن به بیمارستان در معرض خشونت و اهانت و تهدید قرار می گیرند و درمان لازم نیز در اختیار آنها قرار نمی گیرد.

روزنامه کارشی این پرسش را مطرح کرد که آیا دولت حزب عدالت و توسعه به توصیه های مرکز حقوق بشر ترکیه برای تحقیق در خصوص خشونت علیه کودکان زندانی و ضرب و جرح و اهانت به آنها و نیز قرار دادن آنها در اتاقهای انفرادی عمل کرده است؟

برخی گزارشهای خبری نیز حاکیست که گروه تروریستی داعش کمکها و تسهیلات گسترده ای از سوی نظام اردوغان دریافت می کند که خاک ترکیه را به مقر و گذرگاهی برای نفوذ گروه های تروریستی مسلح به خاک سوریه و ارائه حمایت تسلیحاتی و لجستیکی به آنها تبدیل کرده است.